Czy dane z Landsata będą płatne?

1

Pojawiła się propozycja, aby dostęp do danych z amerykańskich satelitów Landsat był płatny.

Amerykańskie satelity serii Landsat służą do regularnych obserwacji Ziemi od początku lat 70. XX wieku, od czasu umieszczenia Landsata 1 na orbicie. Od tego czasu kolejne satelity tej serii (za wyjątkiem Landsata 6, którego utracono wskutek awarii) bez przerwy dostarczają danych obserwacji Ziemi.

Landsat 9 / Credits - NASA

Landsat 9 / Credits – NASA

Najnowszy satelita serii – Landsat 8 – został wyniesiony na orbitę 11 lutego 2013 roku. Satelita trafił na orbitę heliosynchroniczną o wysokości około 700 km na pokładzie rakiety Atlas 5. Kolejny, Landsat 9, powinien znaleźć się na orbicie pod koniec 2020 roku.

Dane Landsatów (aktualne i historyczne) są powszechnie dostępne bez opłat dzięki serwisom operowanym przez US Geological Survey (USGS). Usługi USGS są bardzo popularne na całym świecie.

W ostatnich tygodniach pojawiła się propozycja ze strony rządu USA, aby dane programu Landsat były płatne. Taką propozycję sprawdza analiza trwająca w Departamencie Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych, któremu podlega USGS. Sprawdzany jest wpływ wprowadzenia opłat dla naukowców i innych typów użytkowników. Wyników analizy można się spodziewać jeszcze w tym roku.

Analiza zmian miasta Las Vegas na przestrzeni dekad / Credits – NASA Goddard

Niektóre środowiska są bardzo zaniepokojone możliwością wprowadzenia opłat za użytkowanie danych. Przede wszystkim wiele badań naukowych, np związanych z klimatem, wymaga dostępu do praktycznie wszystkich dostępnych danych satelitarnych. W konsekwencji, wiele projektów naukowych mogłoby znacznie podrożeć, co ograniczyłoby możliwość ich realizacji.

Wielu użytkowników z całego świata korzysta z Landsatów jako podstawowego źródła danych. Wielu z nich (nie tylko naukowców) nie stać na zakup danych satelitarnych, co ogranicza dostęp w praktyce tylko do Landsatów oraz europejskiego programu Copernicus. Ten drugi program jednak jest realizowany od zaledwie kilku lat (oraz ma dane “heritage” z kilku poprzednich misji, np. Envisat), zatem brak powszechnego dostępu do starszych danych z satelitów Landsat z pewnością negatywnie wpłynie na możliwości analizy zmian, jakie zachodzą na naszej planecie.

(Nature)

Jeden komentarz

  1. Korzystanie z danych powinno być płatne, ale opłaty te powinny być zróżnicowane pod względem zakresu. Nie wiem dokładnie jak, ale mniej więcej powinno to wyglądać tak, że osoba wykorzystując np. tylko dane statystyczne płaci za dostęp do pakietu znacznie mniej niż np. osoba pobierające dane graficzne, czy archeologiczne. W konsekwencji koszty wykorzystania wszystkich danych np. do całościowego modelu cyrkulacji czegoś-tam na Ziemi mógłby kosztować nawet mniej niż np. ściągnięcie jednej fotografii do wydruku na ścianę biura. Wg mnie tak to powinno się odbywać ni tylko w przypadku satelitów.