Siódmy Sentinel wystrzelony (25.04.2018)

0

Sentinel-3B został wystrzelony 25 kwietnia, dołączył tym samym do krążącego wokół Ziemi bliźniaczego Sentinela-3A. Para satelitów zwiększy ilość obserwacji i zebranych danych dla programu środowiskowego Unii Europejskiej o nazwie Copernicus.

Ważący 1150 kg Sentinel-3B został wyniesiony na rakiecie Rockot z rosyjskiego kosmodromu Plesieck 25 kwietnia 2018 o godzinie 19:57 CEST. Górny stopień Rockota dotarczył Sentinela-3B na zaplanowaną orbitę.

92 minuty po starcie pierwsze sygnały satelity zostały odebrane na stacji Kiruna w Szwecji. Transfer danych został szybko ustanowiony przez centrum operacji ESA w niemieckim Darmstadt, pozwalając na przejęcie kontroli nad satelitą.

Podczas trwającej trzy dni fazy startu i wstępnych orbit kontrolerzy sprawdzą działanie systemów satelity oraz rozpoczną kalibrację instrumentów potrzebną do formalnego rozpoczęcia misji. Rutynowe obserwacje powinny rozpocząć się za około pięć miesięcy.

„To już siódmy start satelity z serii Sentinel w ciągu ostatnich czterech lat. To wyraźnie pokazuje, co może osiągnąć europejska współpraca. To kolejny element największego program obserwacji Ziemi na świecie, który prowadzimy z naszymi partnerami z Komisji Europejskiej oraz Eumetsatem”, powiedział Dyrektor Generalny ESA Jan Wörner.

Po tym starcie pierwszy zestaw satelitów Sentinel programu środowiskowego Copernicus jest już na orbicie i stosując szereg technologii, monitoruje lądy, oceany oraz atmosferę ziemską.

Josef Aschbacher, dyrektor Programów Obserwacji Ziemi w ESA powiedział: „Sentinel-3B oznacza koniec budowy pierwszej konstelacji Sentineli na orbicie. Nie było to proste zadanie i wymagało to dużego wsparcia wszystkich zaangażowanych. Sentinele pozwolą nam uzyskiwać codziennie bardzo dokładny obraz naszej planety i dostarczą kluczowych informacji dla decydentów politycznych”.

„System daje również mnóstwo możliwości dla firm prywatnych rozwijających nowe i innowacyjne usługi. Otwarty dostęp do danych pozwala każdemu obywatelowi stosować dane dla własnego użytku”.

„Gdy projektowaliśmy tę konstelację 20 lat temu, nie każdy był przekonany, że Europa jest w stanie sprostać zadaniu. Cieszę się, że program został zrealizowany i jest teraz częścią europejskiego sukcesu”.

Wizualizacja Sentinela-3 na orbicie / ESA

Program Copernicus wykorzystuje satelity Sentinel, aby dostarczać dane do monitoringu dla zastosowań środowiskowych oraz wsparcia aktywności związanych z bezpieczeństwem publicznym. Żeby móc to robić, Sentinele-3 wyposażone są w szereg najnowszych czujników.

Obserwując oceany, misja mierzy temperaturę, kolor i wysokość powierzchni morza, jak również grubość lodu morskiego. Pomiary te są wykorzystywane np. do monitoringu zmian klimatu Ziemi oraz do innych zastosowań, takich jak śledzenie zanieczyszczenia mórz.

Obserwując lądy, misja monitoruje pożary, mapuje wykorzystanie lądów, sprawdza zdrowie wegetacji oraz mierzy wysokość rzek i jezior.

Dane z programu Copernicus są bezpłatne i mogą być używane na całym świecie.

Źródło: polskojęzyczna strona ESA

Comments are closed.