Nieudany lot REXUS 24

3

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lot rakiety REXUS ze studenckimi eksperymentami miał nieprawidłowy przebieg.

Program REXUS / BEXUS umożliwia studentom z całej Europy prowadzanie eksperymentów naukowych i technologicznych wykorzystujących rakiety badawcze i balony stratosferyczne. Każdego roku uruchamiane są dwie rakiety i dwa balony, gdzie każdy lot zawiera do 20 eksperymentów zaprojektowanych i zbudowanych przez zespoły studenckie. Do konkursu stają zespoły z kilkudziesięciu uczelni z całej Europy, zakwalifikowanych zostaje tylko kilka najlepszych. Przygotowanie zakwalifikowanych eksperymentów do lotów rakietowych zajmuje do półtora roku.

Eksperymenty REXUS są wynoszone na niekierowanej rakiecie stabilizowanej wirowaniem, napędzanej ulepszonym silnikiem Orion. Dzięki spaleniu niemal 300 kg stałego paliwa jest ona w stanie zabrać do 40 kg eksperymentalnych modułów zwykle na wysokość około 70-100 km (rekordowy lot w 2008 roku osiągnął pułap 175 km). Rakieta ma 5,6 m długości i średnicę 35,6 cm.

REXUS/BEXUS to program realizowany przez niemiecką (DLR) i szwedzką (SNSB) agencję kosmiczną. Szwedzi udostępniają swoje miejsce na rakietach i balonach dzięki porozumieniu z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Loty odbywają się z Esrange w północnej Szwecji.

W aktualnej kampanii w marcu odbyły się dwa loty rakietowe REXUS. Oznaczenia tych lotów to REXUS 23 i REXUS 24. Dwunastego marca pojawiła się informacja, że lot REXUS 24 “doświadczył nie-nominalnego lotu”. Ponadto poinformowano, że już trwa dochodzenie wyjaśniające ten nieudany lot.

W REXUS 24 uczestniczyły zespoły studenckie z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Poniżej prezentujemy nagranie z testów zespołu WOLF (Wobbling Control system for spinning Free falling unit) ze Szwecji.

Testy (z lutego 2018) jednego z eksperymentów, który znalazł się na pokładzie REXUS 24 / Credits – WOLF Experiment RX24

Polscy studenci także biorą udział w lotach REXUS i BEXUS. Przykładem jest projekt “kosmicznej wiertarki” o nazwie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining), zrealizowany w zeszłym roku.

(Tw)

3 komentarze

  1. “doświadczył nie-nominalnego lotu”

    Napiszmy to wprost: rakieta rozpier@#$%liła się!