Udany chiński start z satelitami Beidou (12.02)

0

Z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan wystartowała rakieta nośna CZ-3B/YZ-1 z dwoma satelitami konstelacji Beidou.

Charakterystyczna pomarańczowa toksyczna chmura hydrazynowa / Źródło: Twitter

Start nastąpił 12 lutego o godzinie 06:03 CET z drugiego stanowiska startowego na kosmodromie Xichang. Na pokładzie rakiety nośnej znajdowały się satelity chińskiej konstelacji nawigacji satelitarnej Beidou numer 28 i 29. Po około czterech godzinach po starcie satelity zostały wypuszczone na orbicie o parametrach 21507 km na 22189 km i inklinacji 55 stopni.

Docelowo system Beidou składać się ma z 35 satelitów – 27 na orbicie MEO, trzech na orbicie IGSO (o wysokości geostacjonarnej, ale o nachyleniu wynoszącym 55 stopni) oraz pięciu satelitów na orbicie geostacjonarnej. Jego osiągi mają pozwolić na wyznaczanie pozycji z precyzją nie gorszą niż 6 metrów w poziomie oraz 10 metrów w pionie.

Był to już siódmy chiński i 18 globalnie start orbitalnej rakiety nośnej w 2018 roku. Należy jednak zwrócić uwagę, że boostery z pierwszego stopnia upadły na domy w wiosce w okręgu Tianli w prowincji Kuangsi. Na zdjęciach i nagraniach udostępnionych w chińskich mediach społecznościowych widać fragmenty sprzętu, jak również bardzo toksyczny pomarańczowy wyziew hydrazyny.

(PFA)

Comments are closed.