Grudniowy lot New Sheparda – widok z kabiny

0

Firma Blue Origin opublikowała nagranie z wnętrza kabiny z pierwszego lotu trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard. Lot wykonano 12 grudnia.

Jedenastego grudnia informowaliśmy o zakończeniu prac przy konstrukcji trzeciego egzemplarza rakiety suborbitalnej New Shepard (NS). Firma Blue Origin (BO) zarezerwowała termin pomiędzy 11 a 14 grudnia na pierwszy lot tego egzemplarza rakiety NS.

Do testu doszło 12 grudnia w o 17:59 CET. Podczas wzlotu uzyskano maksymalną prędkość 2,94 Mach, zaś podczas opadania maksymalna zanotowana prędkość (rakiety) to 3,74 Mach. Zarówno rakieta nośna jak i kapsuła nie przekroczyły wysokości 100 km, czyli umownej granicy kosmosu. Niemniej jednak lot zakończył się pełnym sukcesem, gdyż zarówno rakieta jak i kapsuła prawidłowo wylądowały i są gotowe do kolejnych testów.

W tym locie NS do rakiety została zainstalowana nowa kapsuła. Ta konstrukcja, o nazwie “Crew Capsule 2.0”, wyposażona jest m.in. w duże okna (73 x 110 cm) przez które przyszli turyści kosmiczni będą mogli podziwiać widoki na krzywiznę Ziemi. Na pokładzie kapsuły również znajdowało się również 12 ładunków testowanych na warunkach komercyjnych. Cały lot trwał 10 minut i 6 sekund.

Firma BO opublikowała nagranie z wnętrza kabiny kapsuły z tego lotu. Nagranie, które prezentujemy poniżej, pokazuje całą misję: start, wznoszenie, lot w pobliżu apogeum, opadanie i lądowanie. Ciekawym elementem tego nagrania jest ujęcie na manekina, który został zainstalowany na pokładzie kapsuły w tym locie. W przyszłości “kosmiczni turyści” będą latać New Shepardem i Crew Capsule na krótkie “skoki” ponad umowną granicę kosmosu.

Kapsuła oraz rakieta NS wykonały ten lot testowy bez żadnych problemów. Oznacza to, że już niebawem możliwe są kolejne loty. Czy w 2018 roku New Shepard poleci z pasażerami na pokładzie?

Pierwszy lot trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(BO, PFA)

Comments are closed.