CRS-13: udany start i powrót Falcona

0

Piętnastego grudnia 2017 rakieta Falcon 9R wyniosła kapsułę Dragon do bezzałogowej misji zaopatrzeniowej CRS-13. Po wykonanej pracy pierwszy stopień rakiety wylądował w Landing Zone-1.

Do startu doszło 15 grudnia 2017 roku z wyrzutni LC-40 na Florydzie* o godzinie 16:36 CET. Rakieta Falcon 9R (v1.2, pierwszy stopień – Block III) wyniosła kapsułę Dragon do bezzałogowej misji zaopatrzeniowej o oznaczeniu CRS-13. Lot przebiegł prawidłowo i kapsuła Dragon znalazła się na prawidłowej orbicie wstępnej. Pierwszy stopień Falcona 9, po wykonaniu swojej pracy, udanie lądował na stanowisku Landing Zone-1 (LZ-1). Start misji CRS-13 zakończył się pełnym sukcesem.

Start rakiety Falcon 9R z kapsułą Dragon do misji CRS-13 / Credits – SpaceX

Zarówno dla pierwszego stopnia Falcona 9, jak i dla kapsuły Dragon były to już drugie starty. Pierwszy stopień Falcona 9R wystartował wcześniej w misji CRS-11 (czerwiec 2017), zaś kapsuła Dragon została wcześniej wykorzystana w misji CRS-6 (kwiecień 2015). Dla NASA było to zaś pierwsze ponowne wykorzystanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R.
Powracający pierwszy stopień Falcona 9R - CRS-13 / Credits - NASA TV

Powracający pierwszy stopień Falcona 9R – CRS-13 / Credits – NASA TV

Celem misji CRS-13 jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), dokąd Dragon dotrze w niedzielę 17 grudnia. Przechwycenie Dragona przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) jest planowane około godziny 10:30 CET. Na pokładzie Dragona zainstalowano około 1560 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej oraz około 645 kg w “bagażniku” kapsuły.

Misja CRS-13 powinna potrwać około 30 dni. Po wyjęciu ładunku z kapsuły nastąpi zapełnienie Dragona sprzętem i próbkami, które powinny wrócić na Ziemię. Mowa tutaj m.in. o zużytym sprzęcie, który warto poddać inspekcji oraz o próbkach eksperymentów naukowych.
Misja CRS-13 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

* Był to pierwszy start z tej wyrzutni od ponad roku, od czasu poważnego uszkodzenia infrastruktury LC-40 w wyniku eksplozji rakiety Falcon 9R z satelitą AMOS-6.

Comments are closed.