Paolo Nespoli wrócił na Ziemię

8

Astronauta ESA Paolo Nespoli wrócił na Ziemię w czwartek rano po 139 dniach pobytu w kosmosie. Powrót na Ziemię z poruszającej się z prędkością 28 800 km/h Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwał niecałe trzy godziny.

Nespoli oraz Randy Bresnik z NASA i Sergiej Riazanski z Roskosmosu wylądowali na kazachskich stepach o godzinie 9:37 CET. Podczas lądowania kapsuła Sojuza MS-05 sprawowała się zgodnie z planem: osłona termiczna rozgrzała się do 1600°C podczas wejścia w atmosferę, a astronauci odczuwali czterokrotność swojej wagi. Na wysokości 10 km rozwinęły się spadochrony, a w ostatnim momencie przed przyziemieniem odpalone zostały silniczki spowalniające prędkość opadania.

Paolo Nespoli po powrocie na Ziemię 12.12.2017 / ESA

„Tak zwane miękkie lądowanie można porównać z uderzeniem czołowym małego samochodu oraz ciężarówki – przy czym to Ty jesteś w małym samochodzie”, tak swoje poprzednie lądowanie z 2011 roku wspomina Nespoli. Podczas pięciomiesięcznej misji Nespoli okrążył Ziemię 2224 razy i przebył odległość 94 milionów kilometrów. Była to trzecia misja Nespolego oraz jego trzecia wizyta na pokładzie Stacji Kosmicznej. Łącznie spędził w kosmosie 313 dni i jest to drugi po Thomasie Reiterze wynik dla astronauty ESA.

Powrót na Ziemię

Nespoli wykonał ponad 60 eksperymentów podczas swojej misji Vita – czyli Żywotność, Innowacja, Technologia i Możliwość (ang. Vitality, Innovation, Technology and Ability). Jego ciało było również obszarem badań: jego oczy, bóle głowy, wzorce snu oraz zwyczaje żywieniowe były monitorowane, aby można było lepiej poznać, jak ludzie przyzwyczajają się do życia w kosmosie. Pomiary temperatury, ćwiczenia mięśni oraz ogromna ilość próbek krwi i śliny będą wykorzystane do badań, które docelowo pozwolą lepiej przygotować ludzi na dalsze loty poza orbitę okołoziemską.

Z wysokości 400 km nad powierzchnią planety Nespoli instruował humanoidalnego robota w Niemczech podczas naprawy trzech uszkodzonych paneli słonecznych na testowej przestrzeni symulującej powierzchnię Marsa. Pokazał w ten sposób, jak astronauci i roboty mogą pracować razem podczas przyszłych misji planetarnych.

Życie w kosmosie może być również łatwiejsze dzięki tabletem i smartfonom – Nespoli testował system nie wymagający dotyku dłoni, który wyświetlał instrukcję podczas skomplikowanych zadań. Podczas misji Vita na stacji był również duży ruch: Nespoli przywitał cztery cumujące do ISS pojazdy oraz pożegnał trzy, które odcumowywały.

W najbliższym czasie Nespoli odbędzie szereg briefingów oraz testów. Astronauci mocno się starzeją podczas pobytu w przestrzeni kosmicznej i muszą ponownie przystosowywać się do życia w warunkach ciążenia. Naukowcy będą przy tym sprawdzali, jak jego ciało dostosowuje się do nowej rzeczywistości.
Kolejnym astronautą ESA, który uda się na pokład Stacji Kosmicznej, będzie Alexander Gerst. Wyruszy on na orbitę w wakacje przyszłego roku.

(Źródło: ESA)

8 komentarzy

 1. Jest coś w tym co mówisz. Jednym z czynników określających dopuszczalne dawki były uszkodzenia układu rozrodczego. Podejrzewam że rozwiązaniem są pobrane na Ziemi plemniki czy jajeczka zanim dana osoba będzie wystawiona na promieniowanie i faktycznie in-vitro. Ale to pieśń przyszłości jeśli wogóle.

 2. Ze wgledu na wolniejszy metabolizm rozwój nowotworów u mężczyzn po 50tce jest też wolniejszy. Dopuszczalne dawki promieniowania dla tej grupy wiekowej i płci są najwyższe według wytycznych i NASA i ESA. Kobiety po piećdziesiatce nie mają tak dobrze że względu na menopauzę i zamieszanie w hormonach – promieniowanie stwarza wtedy dodatkowe ryzyko nowotworów. Zaawansowany wiek ma w tym przypadku dobra stronę dla mężczyzn.

   • Jest coś w tym co mówisz. Jednym z czynników określających dopuszczalne dawki były uszkodzenia układu rozrodczego. Podejrzewam że rozwiązaniem są pobrane na Ziemi plemniki czy jajeczka zanim dana osoba będzie wystawiona na promieniowanie i faktycznie in-vitro. Ale to pieśń przyszłości jeśli wogóle.

 3. Podpis pod zdjęciem: “Paolo Nespoli po powrocie na Ziemię 12.12.2017 / ESA”

  Lądowanie nastąpiło 14 grudnia 2017

 4. Dziś na stacji kosmicznej liczy się wiedza i doświadczenie, a to wymaga czasu.
  Fizycznie też starsi astronauci nieźle się trzymają, co też jest zasługą rozwijającej się medycyny kosmicznej.

 5. Głupio chyba tak tytułować artykuł jednym człowiekiem jakby tylko on powrócił

 6. On ma 60 lat? Dlaczego w kosmos ciągle wysyłają starszych ludzi. Skoro tak ważna jest kondycja i wytrzymałość widziałbym tam 20-30 latków. Ciekawe jaka będzie średnia wieku w pierwszym locie na Marsa.