Studia nad pierwszym elementem DSG

0

NASA wybrała pięć firm do studiów nad pierwszym elementem Deep Space Gateway.

Pięć amerykańskich spółek zostało wybranych do przeprowadzenia czteromiesięcznych studiów nad modułem napędowo-zasilającym dla nowej wokółksiężycowej stacji kosmicznej.

Państwa uczestniczące w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzą obecnie szereg rozmów definiujących kształt i zakres nowej orbitalnej stacji kosmicznej. Deep Space Gateway (DSG) zostanie umieszczona na orbicie okołoksiężycowej i podobnie jak w przypadku ISS, ma być regularnie powiększana o nowe moduły oraz komponenty.

MPCV Orion z Europejskim modułem serwisowym oraz górnym stopniem rakiety SLS / Credits: NASA

MPCV Orion z Europejskim modułem serwisowym oraz górnym stopniem rakiety SLS / Credits: NASA

Pierwszy z nich, tzw power and propulsion module miałby zostać umieszczony na orbicie okołoksiężycowej podczas Exploration Mission-2 (EM-2), mającego się odbyć na przełomie 2021 i 2022 roku. Będzie to również pierwszy załogowy lot nowej amerykańskiej kapsuły Orion. Astronauci wraz z pierwszym elementem stacji DSG wystartują na pokładzie wielkiej rakiety SLS.

O ile prace nad SLS i Orionem prowadzone są już od wielu lat, to wizja Deep Space Gateway dopiero się precyzuje, a w budżecie NASA nie ma jeszcze przeznaczonego większego budżetu na bardziej zaawansowane działania. Póki poszczególne elementy DSG zaczną być budowane potrzebne będą dedykowane studia projektowe.

Pięć amerykańskich spółek dostało łącznie 2,4 mln USD nad przeprowadzenie czteromiesięcznej analizy, której wyniki mają pomóc w pracach rozwojowych w budowie elementu. Samo studium nie oznacza jeszcze wygranego przetargu na stworzenie modułu napędowo-zasilającego, jednak może być tu dodatkowym czynnikiem wspierającym takie działania. NASA przede wszystkim określiła, że potrzebuje silnika elektrycznego o mocy 50kW. Program został sfinansowany w ramach programu NextSTEP.

Z dużym prawdopodobieństwem wykorzystane zostaną elementy wykonanych już prac koncepcyjnych dla sekcji napędowej skasowanej Asteroid Redirect Mission, misji która miała dostarczyć głaz z powierzchni asteroidy w pobliże orbity okołoksiężycowej.

Spółki, które otrzymały fundusze na przeprowadzenie studiów to Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK, należąca do Sierra Nevada Corporation’s Space Systems oraz Space Systems/Loral.

(NSF, SN)

Comments are closed.