OTV-5 – X-37B odnaleziony!

0

Astronomom amatorom wreszcie udało się odnaleźć mini-prom X-37B przebywający na orbicie w ramach aktualnej misji OTV-5. Pojazd okrąża Ziemię po znacznie innej orbicie, niż wszystkie wcześniejsze loty X-37B.

Trzydziestego października informowaliśmy, że mini-prom X-37B w swojej piątej misji orbitalnej (oznaczenie: OTV-5) wciąż nie został jeszcze odkryty przez astronomów amatorów. Była to dość zaskakująca sytuacja, gdyż wcześniej w ciągu kilkunastu dni od startu zawsze udawało się namierzyć ten pojazd na orbicie.

Trzeciego listopada dwóch doświadczonych obserwatorów satelitów poinformowało o udanej obserwacji i wyznaczeniu orbity X-37B w misji OTV-5. Pojazd okazał się krążyć po znacznie innej orbicie, niż wszystkie poprzednie loty X-37B. Orbita dla misji OTV-5 to 403 x 404 km i nachylenie wynoszące aż 63,6 stopnia. Jest to znacznie większa inklinacja orbity, niż wszystkie wcześniejsze loty X-37B. Dotychczas inklinacje poprzednich misji X-37B zawierały się w zakresie od 38 do 43,5 stopnia.

Tak duża inklinacja oznacza, że drugi stopień rakiety Falcon 9R wykonał dodatkową pracę w postaci zmiany nachylenia orbity. Oczywiście odbyło się to kosztem maksymalnej użytecznej masy, jaką ta rakieta mogła wynieść na orbitę, ale X-37B wraz z instrumentami jest znacznie lżejszy od maksymalnych osiągów Falcona 9.

Duża inklinacja orbity X-37B w misji OTV-5 oznacza, że mini-prom będzie można także obserwować z terytorium Polski. W najbliższych dniach powstaną bardziej szczegółowe tabele przelotów tego pojazdu nad naszym krajem.

Piąta orbitalna podróż X-37B rozpoczęła się 7 września 2017 roku o godzinie 17:00 CEST. Do wyniesienia misjo oznaczonej jako OTV-5  zastosowano rakietę Falcon 9R. Nie tylko lot rakiety zakończył się pełnym sukcesem – udało się również lądowanie pierwszego stopnia na lądowisku o nazwie Landing Zone – 1.

(PFA, SAOB)

Comments are closed.