Możliwe problemy Team Indus w Google Lunar XPrize

0

Team Indus, jeden z pięciu finalistów konkursu GLXP (Google Lunar XPrize) ma nieco problemów finansowych, które grożą opóźnieniem misji i tym samym odpadnięciem z konkursu.

Google Lunar X Prize (GLXP) to konkurs, którego głównym celem jest wylądowanie oraz przejazd komercyjnego, bezzałogowego łazika po powierzchni Księżyca. Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2007 roku, w czasach gdy wydawało się, że pod koniec obecnej dekady człowiek wyląduje na Księżycu w ramach programu Constellation. Głównym partnerem GLXP jest firma Google a główna nagroda wynosi 20 milionów dolarów amerykańskich. 5 milionów dolarów zostanie przyznanych dla drugiego zespołu. W sierpniu bieżącego roku ze względu na szereg trudności technicznych poszczególnych zespołów konkurs został przedłużony do 31 marca 2018 roku.

Finaliści

Obecnie finalistami są zespoły, którym udało się podpisać umowę na wyniesienie pojazdu księżycowego z operatorem rakietowym. Umowy musiały zostać zweryfikowane przez GLXP. Są to kolejno:

  • SpaceIL – SpaceX (Falcon 9)
  • Moon Express – Rocket Lab (Electron)
  • Synergy Moon – Interorbital Systems (Neptune)
  • Hakuto – ISRO (PSLV)
  • Team Indus – ISRO (PSLV)

Problemy Team Indus

Indyjski łazik / Team Indus

Najnowsze wiadomości indyjskiego serwisu The Print wskazują, że Team Indus może mieć problemy natury finansowej, które grożą odpadnięciem z konkursu GLXP. Zespół nie zapłacił 23 mln dolarów spółce Antrix, będącej komercyjnym ramieniem Indyjskiej Agencji Kosmicznej ISRO. Brakujące finansowanie w Team Indus może uniemożliwić lot rakietą PSLV na czas, jak również zakończyć ostatnie prace przy łaziku zespołu. Jeżeli uda się pozyskać brakujące finansowanie, to zespół będzie musiał pracować bardzo intensywnie, by zakończyć pracę do końca terminu konkursu GLXP.

Obecnie nie wiadomo czy problemy Team Indus również nie wpłyną na japoński zespół Hakuto. Oba zespoły miały podzielić się kosztem rakiety PSLV, która miała wynieść konstrukcje obu zespołów w kierunku Księżyca.

Comments are closed.