HAKUTO-R w drodze na Księżyc

0

Prywatny lądownik w drodze na Księżyc.

Gdy kończyła się misja Artemis I, kolejna rozpoczynała swoją podróż w kierunku Srebrnego Globu. Misja nosi nazwę HAKUTO-R i jest to prywatny lądownik księżycowy.

Do startu rakiety Falcon 9 doszło 11 grudnia 2022 o godzinie 08:38 CET z wyrzutni LC-40. Na pokładzie tej rakiety znalazł się japoński prywatny lądownik HAKUTO-R, łazik Rashid (ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich) oraz CubeSat o nazwie Lunar Flashlight (zbudowany przez JPL dla NASA). Po zakończonej pracy pierwszy stopień z powodzeniem wylądował na lądowisku Landing Zone-2 (LZ-2).

Zapis startu misji HAKUTO-R

HAKUTO-R to japoński lądownik księżycowy należący do firmy ispace, zbudowany w Europie. Masa tego lądownika (bez paliwa) to 340 kg. Lądownik ma osiąść za kilka miesięcy wewnątrz krateru Atlas, znajdującego się w północno-wschodniej części widocznej z Ziemi części Księżyca.

Krater Atlas, sfotografowany w 2006 roku przez europejską misję SMART-1 / Credits -ESA

13 grudnia 2022 zespół ispace poinformował o udanej serii testów oraz sesji komunikacyjnych z HAKUTO-R. Przesłane zostało także pierwsze zdjęcie z jednej z kamer lądownika. Przedstawia ono Ziemię.

Pierwsze spojrzenie na Ziemię z kamery pokładowej HAKUTO-R – 13.12.2022 / Credits – ispace

Misja HAKUTO-R jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.