Start F9R z Echostar 105 (12.10.2017)

1

Dwunastego października rakieta Falcon 9R wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Echostar 105 na orbitę geostacjonarną transferową. Pierwszy stopień udanie lądował na platformie morskiej.

Do startu doszło 12 października o godzinie 00:52 CEST. Start nastąpił z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Lot przebiegł prawidłowo i satelita telekomunikacyjny Echostar 105 znalazł się na prawidłowej orbicie geostacjonarnej transferowej (GTO). Z tej orbity za pomocą własnego systemu napędowego satelita dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

W tym locie wykorzystano ponownie pierwszy stopień rakiety Falcon 9R. Poprzednim razem ten stopień został wykorzystany podczas startu misji kapsuły CRS-10 z 18 lutego 2017. Podobnie jak w większości lotów rakiet rodziny Falcon i tym razem doszło do próby odzyskania pierwszego stopnia. Z uwagi na trajektorię lotu na GTO lądowanie pierwszego stopnia nastąpiło na platformie morskiej.

Ujęcie z platformy morskiej tuż po udanym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9R / Credits - SpaceX

Ujęcie z platformy morskiej tuż po udanym lądowaniu pierwszego stopnia Falcona 9R / Credits – SpaceX

Mniej niż dziewięć minut po starcie pierwszy stopień Falcona 9R z powodzeniem wylądował na platformie morskiej. Dla firmy SpaceX było to już osiemnaste udane lądowanie pierwszego stopnia swoich rakiet – wyraźny sygnał początku nowego rozdziału w historii astronautyki – “ery kosmicznych lądowań“.

37 minut po starcie doszło do udanego uwolnienia satelity Echostar 105. Misja rakiety Falcon 9R zakończyła się pełnym sukcesem.

Satelita Echostar 105 ma przeznaczenie telekomunikacyjne. Masa startowa tego satelity wynosi 5200 kg a moc zainstalowanych paneli słonecznych to 12 kW. Jest to klasa “średnia” w obecnie budowanych satelitach telekomunikacyjnych operujących z GEO.

Był to drugi start rakiety Falcon 9R w tym tygodniu. W poniedziałek 9 października z Kalifornii ten typ rakiety wyniósł 10 satelitów telekomunikacyjnych konstelacji Iridium. Te satelity operują z niskiej orbity okołoziemskiej. W tym locie doszło do udanego odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R.

(PFA, SpaceX)

Jeden komentarz