Odwołany start Progressa MS-07

0

Do dość niecodziennego wydarzenia doszło 12 października w Bajkonurze: start bezzałogowego pojazdu Progress MS-07 został odwołany.

Start rakiety Sojuz-2.1a z bezzałogowym pojazdem zaopatrzeniowym Progress MS-07 został zaplanowany na 12 października na godzinę 11:32 CEST. Miał to być dość nietypowy lot: rakieta Sojuz-2.1a miała wynieść ten pojazd na trajektorię pozwalającą dotarcie do Międzynarodowej Stacji Kosmiczną (ISS) w zaledwie 3,5 godziny. Miał to być pierwszy test takiej ścieżki podchodzenia do Stacji i jednocześnie przygotowanie do użycia takiej trajektorii lotów dla przyszłych lotów załogowych.

Do startu nie doszło prawdopodobnie z przyczyn technicznych. Odwołanie startu nastąpiło w trakcie odłączania połączeń “pępowinowych”, które łączą wyrzutnię i oba stopnie rakiety Sojuz-2.1a. Wówczas w centrum kontroli lotu padła komenda “Pusk” i odliczanie zostało wstrzymane. Takie odwołania startów rosyjskich rakiet (w szczególności rodziny Sojuz) są rzadkością.

https://www.youtube.com/watch?v=YWa7EX85eng

Odwołany start rakiety Sojuz-2.1a z Progress MS-07 – 12.07.2017 / Credits – NASA TV

Miał to być trzeci lot pojazdu Progress do ISS w 2017 roku. Tak jak w kilku ostatnich lotach tego pojazdu, do startu przygotowano rakietę Sojuz-2.1a.

Nie podano oficjalnych powodów odwołania lotu rakiety. Start został odwołany mniej więcej w tym samym momencie co lot rakiety Sojuz-2.1a (ten sam typ) w marcu 2016 roku. Wówczas start został odwołany z powodu wadliwie działającego systemu pirotechnicznego odrzucania “pępowinę”. Nieoficjalne źródła sugerują, że ten sam problem wystąpił i tym razem.

Następna możliwa data startu Progressa MS-07 to sobota 14 października. Geometria orbity ISS w tym momencie względem Bajkonuru już nie pozwoli na zastosowanie szybkiego podejścia do Stacji – wówczas możliwy będzie dwudniowy lot z serią manewrów podnoszących orbitę.

Zdjęcie Progressa MS-07 podczas prac integrujących z rakietą nośną. Strzałką zaznaczono opisywany w artykule tajemniczy instrument / Credits - Anatoly Zak

Zdjęcie Progressa MS-07 podczas prac integrujących z rakietą nośną. Strzałką zaznaczono opisywany w artykule tajemniczy instrument / Credits – Anatoly Zak

Co ciekawe, na pokładzie tego Progressa zainstalowano instrument, o którym Rosjanie nie poinformowali partnerów w programie ISS (ani w ogóle nie podali żadnej informacji). Jest to stosunkowo niewielki instrument, umieszczony w przedniej części Progressa MS-07. Niektóre źródła sugerują, że może to być test sensora dla celów wojskowych.

(NSF, PFA, LK)

Comments are closed.