Kolejny Sentinel na orbicie

0

Z kosmodromu Plesieck o 11:27 wystartowała rakieta Rockot. Na pokładzie znajdował się europejski satelita monitoringu atmosfery Sentinel-5P.

Sentinel-5P (litera P oznacza słowo Prekursor) wchodzi w skład europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Program finansowany jest przez Komisję Europejską, zaś operatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Satelity Sentinel regularnie dostarczają szeregu różnych danych, które są za darmo udostępniane dla podmiotów operujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dotychczas wyniesione zostały już satelity zbierające dane radarowe, wizualne, podczerwone czy służące też do monitoringu oceanów. Najnowszy z rodziny, Sentinel-5P, skupi się na monitoringu gazów śladowych w atmosferze. Przy pomocy najnowocześniejszego instrumentu naukowego w swojej klasie – Tropomi – będzie poszukiwał obecności takich takich gazów, jak tlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan, tlenek węgla czy aerosoli, które wszystkie wpływają na jakość powietrza, zdrowie ludzi oraz zmiany klimatyczne.

https://www.youtube.com/watch?v=NMdzZqJpHA0
Nagranie startu rakiety Rockot z satelitą Sentinel-5p.

Satelita trafił na orbitę docelową po 79 minutach od startu i dwukrotnym odpaleniu silników górnego stopnia rakiety. Przez najbliższe pół roku satelita będzie przechodził przez etap walidacji i sprawdzania wszystkich systemów na orbicie. Następnie uruchomiona zostanie usługa Copernicus Atmosphere Services.

Sentinel-5P ma służyć na orbicie przez co najmniej 7 lat. Docelowo zostanie zastąpiony przez satelitę Sentinel-5.

Comments are closed.