Satelity obserwują huragan Ophelia

0

Ku Europie kieruje się huragan Ophelia, który w poniedziałek uderzy w Irlandię. Huragan jest obserwowany z orbity.

Tradycyjnie sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa od początku maja do końca listopada. W tym okresie notuje się najwięcej burzowych ośrodków tropikalnych, z których co roku kilkanaście przeistacza się w bardziej zorganizowane sztormy tropikalne, a kilka z nich – w huragany.

Zwykle huragany uderzają w wybrzeża środkowej i północnej Ameryki. Od czasu do czasu tworzą się ciekawe i wyjątkowe ośrodki burzowe, które kierują się ku Europie. Tak też właśnie się stało w zeszłym tygodniu na Atlantyku. Wówczas, na południowy zachód od Azorów, a zatem w dość nietypowym miejscu, uformował się tropikalny ośrodek burzowy, który zamiast na zachód zaczął poruszać się w kierunku wschodnim.  9 października ten ośrodek otrzymał imię “Ophelia”, a 11 października ośrodek stał się huraganem pierwszej kategorii.

Przewidwana droga huraganu Ophelia w najbliższych dniach - stan na 13 października, godzina 17:00 CEST / Credits - NOAA

Przewidwana droga huraganu Ophelia w najbliższych dniach – stan na 13 października, godzina 17:00 CEST / Credits – NOAA

Od tego momentu huragan porusza się mniej więcej w kierunku północno-wschodnim. Ophelia zbliża się do Europy, jednak minie w bezpiecznej odległości Portugalię, Hiszpanię i Francję. Na drodze tego huraganu jest jednak Irlandia, dokąd Ophelia dotrze prawdopodobnie w poniedziałek 16 października w godzinach popołudniowych. Wówczas Ophelia wciąż powinna być huraganem (najniższej pierwszej kategorii).

Huragan Ophelia jest obserwowany z orbity. Na zdjęciu wykonanym 12 października przez satelitę Suomi NPP (satelita agencji NASA i NOAA) około godziny 17:30 CEST można zobaczyć dobrze zorganizowany huragan o dość małych rozmiarach. Wiatry o sile huraganu (>119 km/h) są notowane na obszarze o średnicy zaledwie 70 km od centrum Ophelii, zaś wiatry o sile sztormu tropikalnego (>63 km/h) obejmują obszar o średnicy około 300 km.

Dwa dni wcześniej Ophelia była obserwowana przez satelitę Global Precipitation Measurement (GPM, satelita agencji NASA i JAXA). Ten satelita jest wyposażony w instrumenty Microwave Imager (GMI) i Dual-Frequency Precipitation Radar (DPR), które pozwalają na oszacowanie ilości opadów deszczu wewnątrz kompleksów burzowych. W przypadku Ophelii maksymalna wartość opadu deszczu w dniu 10 października z danych tego satelity wynosiła 81 mm wody na godzinę.

Przetworzony obraz z instrumentu DPR satelity GPM ukazujący (wówczas) sztorm tropikalny Ophelia / Credits – NASA/JAXA, Hal Pierce, NASA.gov Video

Zbliżenie na centralną część huraganu Ophelia / Credits - NOAA/NASA Goddard Rapid Response Team

Zbliżenie na centralną część huraganu Ophelia / Credits – NOAA/NASA Goddard Rapid Response Team

Satelitarne obserwacje takich huraganów jak Ophelia przynoszą dużo krytycznych danych, które trudno zdobyć innymi metodami. Dlatego też potrzebne są dokładne i częste obserwacje Ziemi z orbity  – w szczególności dla monitorowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, gdyż mogą one wyrządzić duże szkody. Bardziej dokładna wiedza na temat takich zjawisk pozwala na lepsze planowanie działań zabezpieczających narażone tereny.

Warto tu dodać, że w 2011 roku huragan – także o nazwie Ophelia – także uderzył w Irlandię. Tamten huragan podążał jednak dość typową trasą dla huraganów – przez zachodnią część Atlantyku i dopiero w okolicy Nowej Fundlandii skręcił na wschód. Tegoroczna Ophelia podążą zupełnie inną trasą.

(NASA)

Comments are closed.