Mapa zniszczeń w Portoryko

0

NASA wykonała mapę przedstawiającą region wschodniego Portoryko, który został zniszczony przez huragan Maria.

Huragan czwartej kategorii który nawiedził Wyspy Karaibskie 20 września spowodował znaczne zniszczenia i liczne ofiary śmiertelne w obszarze który zamieszkuje ponad 3,4 miliona ludzi. Aby pomóc w usuwaniu jego skutków naukowcy z NASA i Caltech stworzyli mapę na której zostały zaznaczone miejsca w których mogły wystąpić zniszczenia. Została ona dostarczona odpowiednim agencjom, w tym FEMA (Federal Emergency Management Agency) 22 września. FEMA po połączeniu jej z danymi o infrastrukturze i oszacowała mapę gęstości zniszczeń, którą następnie przekazała dla zespołów poszukiwawczych i ratunkowych działających w Portoryko.

Mapa zniszczeń w San Juan, stolicy Portoryko, po przejściu huraganu Maria. / Credits - NASA, Caltech

Mapa zniszczeń w San Juan, stolicy Portoryko, po przejściu huraganu Maria. / Credits – NASA, Caltech

Mapa została wykonana poprzez porównanie zdjęć InSAR zarejestrowanych przez Sentinel-1 25 marca oraz 21 września, czyli dzień po przejściu huraganu. Ukazuje ona prawdopodobieństwo wystąpienia zniszczeń spowodowanych przez huragan w oparciu o zmiany zarejestrowane przez radar. Kolory od żółtego do czerwonego wskazują na zmianę powierzchni. Mapa pokrywa obszar zaznaczony na obrazku czerwonym wielokątem który ma wymiary 169 na 96 kilometrów. Pomarańczowa prostokątna ramka, wyróżnia uszkodzenia w i wokół miasta stołecznego San Juan. Każdy piksel na mapie ma rozmiar około 30 metrów. Mapa w większej rozdzielczości można zobaczyć pod tym adresem:

https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA21964_hires.jpg,

lub pobrać w pełnej rozdzielczości: https://aria-share.jpl.nasa.gov/events/201709-Hurricane_Maria/

Mapa została wykonane przez zespół ARIA (Advanced Rapid Imaging and Analysis) który jest częścią Jet Propulsion Laboratory. Stworzy on również podobną mapę dla zachodniej części wyspy, gdy będą dostępne dodatkowe dane z Sentinela-1.

(NASA)

Comments are closed.