Inmarsat wybrał Arianespace do wyniesienia satelity Global Express 5

0

Przedsiębiorstwo telekomunikacyjne Inmarsat wybrało rakietę Ariane 5 do wyniesienia piątego satelity z serii Global Express. Lot miałby się odbyć w 2019 roku.

Satelity z serii Global Express umieszczone są na orbicie geostacjonarnej, nadając i odbierając sygnały w paśmie Ka. Poprzednie cztery egzemplarze serii umieszczone na orbicie zostały przez rakiety Proton (3 loty) oraz Falcon 9 (1 lot).

Ważącego cztery tony satelitę Global Express 5 dla Inmarsata zbuduje Thales Alenia Space na bazie platformy Spacebus 4000 B2. Wyposażony w 72 transpondery w paśmie Ka, planowo przez 16 lat będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla Bliskiego Wschodu, Europy i Indii.


Materiały Inmarsat o konstelacji Global Express / Inmarsat

Poprzedni egzemplarz konstelacji Global Expres pierwotnie miał zostać wyniesiony w 2015 roku na rakiecie Falcon Heavy firmy SpaceX. Przez znaczne opóźnienia zamówiony w połowie 2014 roku satelita ostatecznie poleciał Falconem 9 w maju 2017 roku. Można domniemywać, że w tym przypadku Inmarsat wolało wybrać Arianespace – tradycyjnego i droższego ale bardziej terminowego operatora wynoszącego.

Comments are closed.