Udany start Sojuza z 73 satelitami

0

Z kosmodromu Bajkonur wystartował Sojuz-2.1a z górnym stopniem Fregat-M wynosząc 73 różne obiekty.

Start rozpoczął się o 8:36 czasu CEST. Aby wszystkie ładunki mogły zostać wyniesione na różne orbity docelowo stopień Fregat musiał wielokrotnie odpalać silniki w ciągu ośmiu i pół godziny. Jest to największa ilość satelitów wystrzelonych na rosyjskiej rakiecie.

Główny ładunek

Największym i pierwszym wyniesionym satelitą był rosyjski Kanopus-W-IK. Na orbitę o parametrach 479 x 523 km oraz inklinacji 97,44° trafił niecałą godzinę po starcie. Jest to multispektralny satelita obserwacji Ziemi, operowany przez przedsiębiorstwo Roskosmos oraz Rosyjską Służbę Hydrometeorologiczną (Roshydromet). Jest to czwarty obiekt z konstelacji sześciu satelitów. Końcówka IK oznacza Infrakrasny (podczerwony)zaś sam satelita ma dodatkowy sensor do prowadzenia obserwacji w tym paśmie. Masa satelity wynosi 473 kg. Docelowo operować będzie z orbity kołowej  na wysokości 512 kilometrów, będącej synchroniczną ze Słońcem.


Nagranie ze startu Sojuza-2.1a / Roskosmos

Pozostałe ładunki

  • 48 wyniesionych obiektów to małe satelity obserwacji Ziemi firmy Planet (wcześniej znanej jako Planet Labs) o nazwie Dove. Ambitnym celem kalifornijskiego startupu masowo produkującego satelity o standardzie CubeSat 3U jest uzyskanie zdjęcia całej powierzchni naszej Planety z jednego dnia. Od czasu rozpoczęcia działalności 7 lat temu spółka wystrzeliła już ponad 300 satelitów (choć część na rakietach, które uległy awarii).
  • 8 satelitów Lemur-2 wyniesionych zostało dla amerykańskiej spółki Spire Global. Obecna konstelacja ma już niemal 50 satelitów. Służą one do zastosowań meteorologicznych oraz m.in. do przekazywania sygnału AIS.
  • 3 satelity Cicero spółki GeoOptics Incorporated służą do prowadzenia obserwacji atmosferycznych.
  • Dwa amerykańskie satelity Corvus-BC będą miały zastosowanie w obserwacjach Ziemi wysokiej rozdzielczości. Docelowo spółka Astro Digital ma świadczyć usługi teledetekcyjny za pomocą konstelacji składającej się z 30 satelitów.
  • NanoACE spółki Tyvac Incorporated to CubeSat 3U mający przetestować szereg technologii nowej platformy satelitarnej
  • Dwa rosyjskie Cubesaty 3U o nazwie MKA-N będą testowały rozwiązania obserwacyjne dla Roskosmosu. Wyniesione zostały również trzy inne rosyjskie misji cubesatowe: Iskra-MAI-85 (3U) operowany przez Moskiewski Instytut Awiacji, budowany wspólnie z Ekwadorem Ekvador-UTE-Juzgu du badań chmur cząsteczek oraz testów szybkiej transmisji danych. Ciekawą misją jest cubesat 3 U MKA Majak, który przetestuje technologie deorbitacyjne przy pomocy rozkładanego “żagla”. Majak ma być wyjątkowo jasnym obiektem na niebie, osiągając magnitudo -10.
  • Japoński WNISAT-1R o wadze 40 kilogramów zastąpi poprzedniego WNISAT-1 wystrzelonego w 2013 roku. Będzie prowadził obserwacje pogodowe nad Arktyką.
  • Dwa małe norweskie satelity NORSAT-1 i 2 będą prowadziły badania radiowe, jak również wyposażone są w odbiornik sygnału AIS.
  • Niemiecki Flying Laptop jest testerem technologii. Ważący 140 kilogramów zbudowany przez Uniwersytet w Stutgardzie satelita będzie testował cały szereg nowych rozwiązań, takich jak nowe kamery obserwacyjne czy czujniki gwiazd. Drugim niemieckim satelitą jest TechnoSat zbudowany przez Politechnikę Berlińską. Ważący 18 kilogramów satelita przetestuje nową platformę o nazwie TUBiX20.

(Nasaspaceflight)

Comments are closed.