Propozycja Kongresu na budżet NASA w 2018 roku

0

Kongres Stanów Zjednoczonych zaproponował 19,9 miliardów USD budżetu dla amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Na przełomie 2016 i 2017 roku w USA zmieniła się administracja prezydenta oraz części Kongresu. Tradycyjnie wskutek tych zmian następuje pewne opóźnienie w zatwierdzeniu budżetów na nowy rok fiskalny, który w USA zaczyna się 1 października. W tym roku doszła jeszcze kwestia dużych zawirowań wokół największych działań w USA (w tym służba zdrowia i obronność), co dodatkowo opóźniło prace nad kolejnym rokiem fiskalnym.

Propozycja Białego Domu

W 2017 roku NASA łącznie ma wykorzystać 19,5 miliarda dolarów. Jest to najwyższa wartość od lat 2008-2010 (uwzględniając inflację), czyli od czasów anulowanego już programu Constellation i zakończonego programu wahadłowców. Po 2010 roku NASA otrzymywała o około 2 miliardy dolarów mniej (uwzględniając inflację). W naszym poprzednim artykule przedstawiliśmy zatwierdzone działania dla NASA na ten rok fiskalny.

Rakieta SLS - jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits - NASA

Rakieta SLS – jeden z obecnie najdroższych projektów NASA / Credits – NASA

Propozycja Białego Domu federalnego budżetu USA (w tym i NASA) na rok fiskalny 2018 ukazała się już w marcu. Co do łącznej wartości budżetu proponowana redukcja jest niewielka: z prawie 19,3 mld USD do 19,1 mld USD. Duże zmiany zapowiadane są natomiast w programach, które NASA miałaby realizować. Trump proponuje skasowanie misji Asteroid Redirect Mission (ARM)* oraz kilku programów dotyczących badań Ziemi. Zachowane są natomiast programy eksploracyjne. Propozycja likwiduje również program edukacyjny NASA.

Propozycja Kongresu USA

Wizja artystyczna sondy nad powierzchnią Europy / Źródło: NASA

Wizja artystyczna sondy nad powierzchnią Europy / Źródło: NASA

Kongres Stanów Zjednoczonych zaproponował 28 czerwca własną wizję budżetu NASA – 19,9 miliardów USD, czyli o 780 mln więcej od administracji Białego Domu. Zwiększony budżet został przede wszystkim przeznaczony na wydatki związane z rozwojem ciężkiej rakiety nośnej SLS oraz kapsuły Orion. W tym przypadku propozycja kongresu jest o 616 mln USD wyższa od propozycji prezydenta. Agencja miałaby również wydać 495 mln USD na przygotowanie dwóch misji do Europy w 2022 i 2024 roku, orbitera oraz lądownika. Administracja Białego Domu proponowała finansowanie tylko misji orbitera.

Budżet przywraca również program edukacyjny agencji (90 mln USD w odróżnieniu od 100 mln USD w 2017 roku). Również programy naukowe miałyby otrzymać większy budżet – o 147 mln więcej od propozycji Białego Domu.

Co dalej?

W tej chwili swoją propozycje budżetu przedstawi jeszcze Senat Stanów Zjednoczonych, po czym rozpoczną się negocjacje polityczne. Poszczególne działy amerykańskiego budżetu federalnego będą dyskutowane w wielu komisjach i pomiędzy politykami oraz ekspertami. Całość prac powinna zakończyć się przed 1 października, tak aby USA rozpoczęła nowy rok fiskalny z gotowym budżetem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dość często stosuje się tryb continuing resolution (CR). W tym trybie agencje i biura są finansowane „tak jak wcześniej”, z ewentualnymi poprawkami. W przypadku braku zgody na CR może dojść do tzw. „government shutdown”, co już kilka razy się zdarzyło w przeszłości.

* NASA już rozpoczęła wygaszanie projektu ARM.

(NASA, SN, PFA)

Comments are closed.