Pierwsze cele dla JWST

1

Lodowe księżyce, gromady galaktyk i odległe planety wśród wybranych celów dla teleskopu Jamesa Webba.

Przedstawiciele misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba ogłosili pierwsze cele obserwacji, które zostaną wykonane zaraz po jego uruchomieniu. Będą to obserwacje które są częścią programu Gwarantowanego Czasu Obserwacji (GTO).  zapewniającego czas naukowcom, którzy pomogli zaprojektować i zbudować cztery instrumenty teleskopu.

“Poczynając od narodzin pierwszych galaktyk, zaraz po Wielkim Wybuchu, poprzez poszukiwanie chemicznych śladów prostych form życia na Enceladusie, Europie, kończąc na egzoplanetach, takich jak TRAPPIST-1e, Webb będzie patrzył na niesamowite rzeczy we wszechświecie” – Eric Smith, Dyrektor Teleskopu Jamesa Webba. “Przy ponad 2100 planowanych początkowych obserwacji, nie ma ograniczeń co do tego, co możemy odkryć przy użyciu tego niesamowitego teleskopu”.

Szerokie spektrum pierwszych obserwacji GTO odniesie się do wszystkich dziedzin nauki, do których badania JWST został zaprojektowany. Mają one na celu odkrywanie, od pierwszego światła i formowania się galaktyk, aż po narodziny gwiazd i planet. Cele będą obejmowały obiekty bardzo zróżnicowane: od zewnętrznych planet Układu Słonecznego (Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) i Pasa Kuipera do odległych galaktyk w młodym Wszechświecie.

Lustro JWST / Credits - NASA

Lustro JWST / Credits – NASA

“Obserwacje przeprowadzane w ramach GTO są ważnym krokiem milowym w tworzeniu rewolucyjnej nauki z tym niewiarygodnie mocnym narzędziem. Te obserwacje prowadzone przez zespoły ludzi, którzy zaprojektowali i zbudowali instrumenty Webba, przyniosą nie tylko niesamowite dane, ale będą niezwykle ważne we wprowadzaniu obserwatorium w kolejne etapy i pomogą ogarnąć jego ogromne możliwości “- dr Ken Sembach, dyrektor ds. Nauki JWST.

“Cieszę się, że jesteśmy akurat w tym momencie, ponieważ właśnie teraz możliwe jest, aby szersze grono naukowe zaczęło wybierać cele i projektować obserwacje dla programu Early-Release Science oraz możemy powoli zapraszać do składania wniosków na Cykl 1 (zapisy rozpoczną się tej jesieni) “.

Czas obserwacji JWST jest rozłożony na serie cyklów. Cykl 1 obejmie około 8.700 godzin czyli prawie rok. Za swoje poświęcenie włożone w prace nad projektem, badacze w ramach GTO otrzymali 10 procent całkowitego dziewiczego cyklu misji JWST. Aby zmaksymalizować naukowy użytek misji, projekty GTO zostaną rozplanowane we wcześniejszych etapach i oczekuje się ich zakończenia w ciągu pierwszych dwóch lat działania teleskopu.

JWST ma na celu uzupełnienie i rozszerzenie możliwości naukowych innych misji NASA, takich jak teleskop kosmiczny Hubble. Będzie to najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek został zbudowany. JWST jest międzynarodowym projektem prowadzonym przez NASA wspólnie z partnerami: ESA (Europejska

Lustro JWST / Credits - NASA

Lustro JWST / Credits – NASA

Agencja Kosmiczna) i CSA (Canadian Space Agency). Badaniami naukowymi pokieruje Instytut Teleskopu Kosmicznego (STScI) w Baltimore. STScI jest obsługiwany dla NASA przez Uniwersyteckie Stowarzyszenie Badań Astronomicznych w Waszyngtonie.

Więcej informacji na temat teleskopu Webb można znaleźć pod adresem https://www.jwst.nasa.gov lub www.nasa.gov/webb

Lista obserwacji GTO:

  • Obserwacje obiektów Układu Słonecznego (Duże asteroidy, Trojany
  • NEO’s, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Europa i Enceladus, Tytan, Kometa 260P i inne, obiekty Pasu Kuipera)
  • Obiekty Pozasłoneczne (Tranzyty egzoplanet i ich charakterystyka, koronografia egzoplanet, budowa i bezpośrednie ujęcie pozasłonecznych układów planetarnych, bezpośrednia spektroskopia egzoplanet nietranzytujących, brązowe karły, badanie pobliskich młodych gwiazd klasy M)
  • Protogwiady, dyski protoplanetarne i młode obiekty gwiazdowe
  • Gromady gwiazd, Rejony gwiazdotwórcze, mgławice planetarne

(NASA)

 

 

 

Jeden komentarz