Drugi test tankowania TG-2

2

Drugi test tankowania modułu Tiangong-2 zakończył się sukcesem.

Dwudziestego kwietnia 2017 doszło do startu chińskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Tianzhou-1 (TZ-1) za pomocą rakiety CZ-7. Celem pojazdu był chiński moduł orbitalny Tiangong-2 (TG-2), który od września 2016 znajduje się na orbicie. TZ-1 dotarł do TG-2 dwa dni później – automatyczne cumowanie przebiegło prawidłowo.

Misja TZ-1 ma zademonstrować proces przetaczania paliwa. Ma to duże znaczenie dla przyszłych chińskich działań na orbicie. Pierwszy test trwał pięć dni i zakończył się 27 kwietnia. Drugi test zakończył się 14 czerwca. Rezultat tego testu był także pozytywny.

Plany na przyszłość

Jeszcze przed końcem tej dekady rozpocznie się budowa nowej chińskiej modułowej załogowej stacji orbitalnej. Pierwszy moduł tej stacji znajdzie się na orbicie w 2019 roku. Chiny planują stały pobyt astronautów („tajkonautów”) na orbicie od 2022 roku. W międzyczasie odbędzie się budowa stacji oraz krótsze misje załogowe.

Misje do modułu TG-2 są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PA, PFA)

2 komentarze

  1. coście się uparli z tymi “tajkonautami” – używamy języka polskiego i naprawdę nie ma kompletnie znaczenia jak się mówi słowo “kosmos” czy astronom z tysiącach języków na świecie.