Udane tankowanie TG-2

0

Sukcesem zakończyło się tankowanie chińskiego modułu orbitalnego Tiangong-2. Otwiera to drogę do budowy chińskiej stacji orbitalnej.

Dwudziestego kwietnia doszło do startu chińskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego Tianzhou-1 (TZ-1) za pomocą rakiety CZ-7. Celem pojazdu był chiński moduł orbitalny Tiangong-2 (TG-2), który od września 2016 znajduje się na orbicie. TZ-1 dotarł do TG-2 dwa dni później – automatyczne cumowanie przebiegło prawidłowo.

Misja TZ-1 miała zademonstrować proces przetaczania paliwa. Ma to duże znaczenie dla przyszłych chińskich działań na orbicie. Test trwał pięć dni i zakończył się 27 kwietnia. Z dostępnych oficjalnych informacji wynika, że operacja przebiegła prawidłowo.

Plany na przyszłość

Jeszcze przed końcem tej dekady rozpocznie się budowa nowej chińskiej modułowej załogowej stacji orbitalnej. Pierwszy moduł tej stacji znajdzie się na orbicie w 2019 roku. Chiny planują stały pobyt astronautów („tajkonautów”) na orbicie od 2022 roku. W międzyczasie odbędzie się budowa stacji oraz krótsze misje załogowe.

Misje do modułu TG-2 są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PA, PFA)

Comments are closed.