JWST z problemami, ale na czas

0

Niektóre elementy JWST muszą zostać zbudowane na nowo. Nie mam mieć to jednak wpływu na datę startu teleskopu.

Niektóre elementy konstrukcyjne Kosmicznego Teleskopu im. Jamesa Webba muszą zostać wyprodukowane jeszcze raz, bo nie spełniły norm wytrzymałościowych. Problemy te nie powinny mieć wpływu na datę startu, którą pozostaje października 2018 roku (rakietą Ariane 5).

Budowa teleskopu JWST

Budowa teleskopu JWST. Na lewym dolnym zdjęciu zaznaczono elementy UPS / Credit: NASA

Główny wykonawca teleskopu, firma Northrop Grumman, musi raz jeszcze wykonać niektóre fragmenty struktury JWST. Chodzi o dwa 10-metrowe elementy Unitized Pallet Structures (UPS), części konstrukcji która ma się rozłożyć w przestrzeni kosmicznej i rozwinąć osłonę przeciwsłoneczną instrumentów teleskopu, pracujących w podczerwieni. W trakcie startu UPS chroni zaś osłonę, wykonaną z bardzo cienkich powłok, przed uszkodzeniami wywołanymi drganiami.

Dostarczone wiosną elementy nie spełniły testów wytrzymałościowych NASA. Northrop Grumman musiał zużyć 2 miesięczną rezerwę finansową projektu, aby wyprodukować elementy od nowa. Projekt JWST pozostał więc z rezerwą 11 miesięcy pracy. Jeden element już powstał, drugi jest w trakcie produkcji. Elementy UPS zostaną zintegrowane z teleskopem na przełomie lat 2016/2017.

Nie do końca rozwiązany jest też problem z układem kriogenicznym, odpowiedzialnym za utrzymanie temperatury -255ºC wokół instrumentu Mid-Infrared Instrument, zbudowanego w Europie. Wykonawcy, również firmie Northrop (wybranej jednak w osobnym przetargu), problem sprawia kompresor w “ciepłej” części układu chłodzenia. Koszt urządzenia wzrósł od 2012 roku o 120%. Układ testowy zgodny z wymaganiami NASA wykazał poprawność założonego projektu kompresora, ale użyto w nim elementów łączonych nitami. Jeden z członków projektu JWST zdradził magazynowi SpaceNews, że Northrop nie może uzyskać urządzenia spełniającego konieczne parametry pracy, ale używającego uszczelnień lutowanych. Northrop ma już ponoć rozwiązanie problemu i urządzenie powinno zostać dostarczone do JPL w kwietniu 2015 roku.

Z uwagi na liczne przekroczenia budżetu i harmonogramów, projekt JWST jest pilnie obserwowany przez dyrekcję NASA i Kongres. Ten pracujący w podczerwieni następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jest największą misją realizowaną przez NASA, której koszt sięga prawie 9 miliardów USD.

(SN)

Comments are closed.