Lot Philae w obiektywie OSIRIS-a

0

ESA opublikowała więcej zdjęć opadającego Philae wykonanych kamerą OSIRIS.

Poniższa mozaika zdjęć pokazuje 30 minut lotu Philae, aż do pierwszego kontaktu z jądrem komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zdjęcia zostały wykonane przez kamerę OSIRIS sondy Rosetta. Podano czasy w GMT. Miejsce kontaktu pokazano przed i tuż po uderzeniu Philae.

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Opadający Philae na tle powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Pierwsze ze zdjęć, po lewej, wykonano kamerą wąskokątną, gdy Philae znajdował się około 17,5 km od środka komety. Zdjęcia mają rozdzielczość ok. 28 cm/piksel. Powiększenia obejmują obszar ok. 17 m × 17 m. Zdjęcie po pierwszym kontakcie wykonano o 15:43, co potwierdza, że lądownik odbił się i poleciał na wschód z prędkością ok. 0,5 m/s, co jest zgodne z danymi z instrumentu CONSERT.

Ostateczne miejsce spoczynku Philae nie jest nadal znane. Wiadomo, że odbił się od powierzchni raz jeszcze o 17:25 GMT, a osiadł na stałe o 17:32 GMT. Trwają prace nad ustaleniem położenia lądownika. Wykorzystywane są przy tym instrumenty CONSERT, ROLIS i CIVA (lądownik) i OSIRIS oraz NAVCAM (orbiter).

(ESA)

Comments are closed.