Blue Origin planuje budować silniki BE-4 w Huntsville

0

Spółka Jeffa Bezosa ogłosiła plany budowy silników rakietowych BE-4 w fabryce Rocket City w Huntsville w stanie Alabama.

Silnik rozwijany przez Blue Origin ma być używany w dwóch nowych rakietach orbitalnych. Jedną z nich będzie New Glenn, również budowanej przez spółkę Bezosa. Drugą rakietą ma być Vulcan, nowa konstrukcja rozwijana przez United Launch Alliance. BE-4 zasilany ciekłym tlenem oraz ciekłym metanem wytwarza 2400 kN ciągu.

W przypadku New Glenna ma to być siedem silników w pierwszym stopniu i jeden (w wariancie dostosowanym do pracy w próżni) w drugim stopniu rakiety. Pierwszy stopień New Glenna będzie również odzyskiwany.

https://www.youtube.com/watch?v=BTEhohh6eYk
Animacja lotu rakiety New Glenn / Blue Origin

Start rakiety Vulcan - wizualizacja / Credit: ULA

Start rakiety Vulcan – wizualizacja / Credit: ULA

Vulcan zasilany byłby dwoma silnikami. Tu ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta przez United Launch Alliance i konstrukcja BE-4 konkuruje z silnikiem AR1 rozwijanym przez Aerojet Rocketdyne.

Jeżeli Blue Origin wygra przetarg na budowę silników dla Vulcana to zbudowane zostaną również zakłady Rocket City. Fabryka miałaby mieścić się na terenie Cummings Research Park, drugiego największego parku technologicznego w Stanach Zjednoczonych. Blue Origin zatrudni w niej ponad 300 osób i dołoży 200 milionów USD do budowy zakładów.

W Huntsville znajduje się również Centrum NASA im. Marschalla, ośrodek zajmujący się przede wszystkim rozwojem technologii rakietowych.

(ParabolicArc)

Comments are closed.