Przygotowania do startu Falcona 9 z Inmarsat-5 F4

0

Na noc z 15 na 16 maja zaplanowano start rakiety Falcon 9 z satelitą Inmarsat-5 F4. Będzie to najcięższy satelita telekomunikacyjny wyniesiony przez firmę SpaceX.

Start rakiety Falcon 9 zaplanowano na 16 maja 2017. Okienko startowe otwiera się o godzinie 01:20 i ma długość około 50 minut. Start zaplanowano z wyrzutni LC-39A.

Brak litery „R” przy nazwie rakiety oznacza, że w tym locie nie będzie podjęta próba odzyskania pierwszego stopnia Falcona 9. Ma to związek z bardzo dużą masą startową satelity telekomunikacyjnego Inmarsat-5 F4, która wynosi 6070 kg (z czego 2437 kg to paliwo). Satelita będzie pracował na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Inmarsat-5 F4 jest największym satelitą telekomunikacyjnym wynoszonym przez firmę SpaceX i rakietę Falcon 9. Maksymalna nośność satelity dla rakiety Falcon 9, w której jest możliwe odzyskanie pierwszego stopnia to około 5500 kg. Dotychczas wcześniejsze satelity serii Inmarsat-5 były wystrzeliwane za pomocą innych rakiet, w tym Proton-M. Od prawie roku jednak starty tych rosyjskich rakiet są wstrzymane, dlatego też Inmarsat postanowił skorzystać z możliwości wyniesienia za pomocą rakiety z firmy SpaceX.

Próbne odpalenie silników pierwszego stopnia Falcona 9 / Credits - SpaceX

Próbne odpalenie silników pierwszego stopnia Falcona 9 / Credits – SpaceX

Tradycyjnie przed startem firma SpaceX przeprowadza próbne odpalenie silników pierwszego stopnia Falcona 9. Test dla lotu z satelitą Inmarsat-5 F4 odbył się 11 maja po godzinie 18:00 CEST i przebiegł prawidłowo.

Kolejny start rakiety Falcon 9 zaplanowany jest na nie wcześniej niż 1 czerwca. W następnym locie Falcon w wersji 9R wyniesie kapsułę Dragon w ramach lotu zaopatrzeniowego CRS-11. Co ciekawe, będzie to już drugi lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla tego egzemplarza kapsuły Dragon. Wcześniej kapsuła użyta była w ramach misji CRS-4 w 2014 roku.

Comments are closed.