Rozbłysk klasy M1.2 z grupy 2615 (30.11.2016)

0

Trzydziestego listopada grupa 2615 wyemitowała rozbłysk klasy M1.2. Jak się później okazało – był to ostatni silniejszy rozbłysk słoneczny.

Do rozbłysku doszło 30 listopada o godzinie 00:38 CET, około sześć godzin po wcześniejszym rozbłysku klasy M1.0. Rozbłysk trwał zaledwie kilkanaście minut i nie wybił plazmy w koronalnym wyrzucie masy (CME), zatem jego wpływ na przestrzeń międzyplanetarną był raczej niewielki.

Jak się później okazało – był to ostatni rozbłysk klasy M. W kolejnych dniach grupa 2615 zaczęła zanikać, choć od czasu do czasu emitowała rozbłyski dolnych stanów klasy C. Jest to typowy obraz dla okresu po maksimum aktywności słonecznej, w czasie, gdy obserwuje się coraz mniej obszarów aktywnych i mniejszą liczbę rozbłysków. Wciąż jednak silniejsze rozbłyski są możliwe.

Łącznie w 2016 roku Słońce wyemitowało 16 rozbłysków klasy M i ani jednego klasy X. Najsilniejszy z rozbłysków był klasy M7.6 i został wyemitowany przez grupę o numerze 2576 w dniu 23 lipca.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym roku oraz najsilniejszych w całym 24. cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.