Nowa rakieta nośna zostanie zbudowana przez firmę Canon?

3

Firma Canon, znana z produkcji wysokiej jakości sprzętu fotograficznego i optycznego, zawiązała współpracę z japońską agencją kosmiczną JAXA w celu przystosowania rakiety suborbitalnej SS-520 do wynoszenia mikrosatelitów.

W ramach prowadzonych prac, dostępna obecnie dwustopniowa rakieta suborbitalna SS-520 zostanie zmodyfikowana i wzbogacona o dodatkowy, trzeci stopień, a wiele jej instrumentów zostanie zminiaturyzowanych. Zadaniem firmy Canon będzie selekcja i identyfikacja rozwiązań o największym potencjalne technologicznym.

Część z istotnych elementów zostało już opracowanych – w tym system kontroli orientacji oraz system odpowiedzialny za bezpieczne oddzielenie stopni. Prace nad rozwojem innych komponentów są obecnie w toku. Przykładowo firma IHI Aerospace opracowuje nowe wtryskiwacze, stanowiące kluczowe elementy projektowanego właśnie, udoskonalonego silnika rakietowego.

Nowa rakieta posiadać będzie średnicę zbliżoną do 52 centymetrów i wysokość nie przekraczającą 10 metrów. Jej zadaniem jest wynoszenie niewielkich ładunków na niskie orbity operacyjne przy dziesięciokrotnej redukcji kosztów wyniesienia jednego kilograma, względem istniejących systemów rakietowych takich jak rozwijana również przez japońską agencję kosmiczną rakieta Epsilon. Pierwszy lot nowej rakiety SS-520 zaplanowano na 2017 rok. Odbędzie się on z Centrum Kosmicznego Uchinoura, znajdującego się w Prefekturze Kagoshima.

Obecnie wykorzystywana rakieta sondująca SS-520 pozwala na wynoszenie ładunków o masie 140 kilogramów na trajektorię suborbitalną o wysokości około 800 kilometrów. Pierwszy lot miał miejsce w 1998 roku.

(JAXA)

3 komentarze

    • Andrzej Kotarski on

      Rakieta sondażowa leci po trajektorii balistycznej. Nie wchodzi na orbitę. 800 km to szczytowy punkt trajektorii lotu.