Japonia zainteresowana górnictwem księżycowym

1

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA podpisała list intencyjny z japońską iSpace Technologies Inc. Dokument zakłada stworzenie mapy drogowej dla rozwoju technologii wydobywczych na Księżycu.

List intencyjny (Memorandum of Understanding) zakłada, że oba podmioty wykorzystają swoją wiedzę to stworzenia planów oraz mapy drogowej dla górnictwa kosmicznego.

Dokument ma przeanalizować następujące punkty:
1. Szczegóły plan rozwoju dla sektora górnictwa kosmicznego, związanych z nim technologii oraz łańcucha wartości mapowania zasobów księżycowych, ich pozyskiwania i przechowania , transportu, sprzedaży oraz utylizacji.
2. Określenie ról dla państwowych i publicznych sektorów badawczo-rozwojowych, planowanych przetargów, jak i budowy krajowej i międzynarodowej struktury do stworzenia podstaw pod nowy sektor przemysłu.
3. Wszelkie pozostałe działania, w tym rozbudowa stosownych konsorcjów.

Oznacza to, że podmioty z kraju Kwitnącej Wiśni przygotowują się pod potencjalny rozwój nowych działów w branży kosmicznej. W Europie podobnie działa Luksemburg, który w tej chwili wspiera powstawanie technologii mających długofalowo mieć zastosowanie w pozyskiwaniu zasobów z asteroid (tzw. górnictwo kosmiczne).

Łazik księżycowy zespołu Hakuto / GLXP

Łazik księżycowy zespołu Hakuto / GLXP

Japonia może pochwalić się sporymi sukcesami w eksploracji Księżyca. Między 2007 a 2009 JAXA przeprowadziła misję orbitera Kaguya. Ważący niemal 3 tony satelita był największym sztucznym obiektem krążącym wokół Księżyca od czasów misji Apollo. Wcześniej, w 1990 roku Japonia wystrzeliła misję technologicznego Hiten. Była to pierwszy lot, która wszedł na orbitę naszego satelity tylko przy pomocy asyst grawitacyjnych (przeloty koło Ziemi, Księżyca i punktów libracyjnych).

Natomiast zajmująca konsultingiem z zakresu nowych technologii spółka iSpace Technologies nadzoruje zespół Hakuto, jedynego japońskiego uczestnika Google Lunar XPrize (GLXP). Konkurs ten trwa od 2007 roku i oferuje 30 milionów dolarów nagrody dla zespołów, którym uda się bezpiecznie wylądować bezzałogowym łazikiem na Księżycu, a następnie przeprowadzić jazdę tego pojazdu po powierzchni naszego naturalnego satelity. Misje muszę być zrealizowane przed zakończeniem 2017 roku. Termin ten został już przesunięty o dwa lata przez fundację XPrize.

Jeden komentarz

  1. Wydaje mi się że to górnictwo Księżycowe powinno opierać się na Autonomicznych Robotach Kombajnach. To znaczy sam sobie pobiera minerał np. Lód ,stapia go w środku do postaci Wody ,oczyszcza do wody źródlanej i magazynuje jej tak na początek w zbiorniku na 100-l. Potem w środku przerabia ją na 100 l.ciekłego Tlenu i magazynuje w zbiorniku ,oraz na 100l.ciekłego Wodoru i magazynuje w zbiorniku u siebie w Kombajnie. To na początek stałej eksploatacji minerałów Księżyca jest Priorytetowe.