Nieudany debiut rakietowy chińskiego startupu

0

27 października chiński startup LandSpace przeprowadził pierwszy lot rakiety nośnej Zhuque-1. Niestety trzeci stopień rakiety zawiódł i nie udało się umieścić satelity Weilai-1 na orbicie.

Lot rakiety Zhuque-1 był trzydziestym startem orbitalnym realizowanym przez podmiot z Państwa Środka z 2018 roku. Debiutancka misja start-upu LandSpace wystartowała o 10:00 CEST z kosmodromu Jiuquan. Praca rakiety zasilanej paliwem stałym zawiodła na poziomie pracy trzeciego stopnia.

Spółka LandSpace została założona w 2015 roku. Jej rakieta Zhuque-1 ma 19 metrów długości i jest w stanie wynieść do 300 kg ładunku na orbitę o wysokości 300 km. Jest to również pierwszy chiński rakietowy start-up, który podpisał umowę na wyniesienie satelity z zagranicy – z duńską firmą GOMspace.

Debiutancki lot Zhuque-1 miał wynieść małego, ważącego 40 kg satelitę teledetekcyjnego Weilai-1 dla telewizji CCTV. Satelita został zbudowany przez spółkę MinoSpace Technology.

W ostatnich latach widać dynamiczny rozwój chińskich start-upów rakietowych. W ostatnich tygodniach odbyły się testowe loty suborbitalne podmiotów takich jak iSpace oraz OneSpace. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce kilka chińskich firm będzie oferować usługi wynoszące na rynku małych satelitów po konkurencyjnych cenach. Jednocześnie przy bardzo dużej liczbie podmiotów na całym świecie pracujących obecnie nad własnymi systemami wynoszenia, można zadać pytanie, ile podmiotów rzeczywiście się utrzyma na rynku.

(LK, PA, Gunter’s Space Page)

Comments are closed.