Inmarsat rezygnuje z Falcona Heavy

0

Ze względu na znaczne opóźnienia rakiety Falcon Heavy, spółka Inmarsat zadecydowała o zamianie rakiety nośnej dla swojego ładunku. Satelitę telekomunikacyjnego dla EAN wyniesie francuska Arianespace.

Formalnie zmiana została wymuszona umową narzuconą przez Europejską Sieć Lotniczą (EAN), która domagała się od Inmarsatu dotrzymania terminu wyniesienia satelity. Ten, trafi na orbitę w połowie przyszłego roku po wyniesieniu na pokładzie rakiety Ariane 5.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że wielu operatorów satelitarnych nie jest zadowolona z dużych opóźnień firmy Elona Muska. Mimo, że SpaceX oferuje zdecydowanie niższe koszty wynoszenia ładunku, to operatorzy wiele wymagają również od terminowości, aby np. utrzymać ciągłość oferowanych usług. W tej chwili wiadomo, że rakieta Falcon 9 ponowny lot wykona nie wcześniej, niż w styczniu przyszłego roku. Jeszcze kilka dni temu sugerowano, że będzie to połowa grudnia 2016.

Grafika prezentująca startującą rakietę Falcon Heavy / Credits - SpaceX

Grafika prezentująca startującą rakietę Falcon Heavy / Credits – SpaceX

Jeszcze bardziej niejasna sytuacja pozostaje z Falconem Heavy, bardzo dużą rakietą nośna będącą w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską 55 ton ładunku. Jej pierwszy planowany start regularnie ulega opóźnieniom. Aktualnie wydaje się, że do pierwszego, testowego startu dojdzie nie wcześniej niż w drugiej połowie 2017 roku.

W oświadczeniu Inmarsat nie padła informacja, czy spółka całkowicie zrezygnowała ze slotu na Falconie Heavy, czy zarezerwowała możliwość wyniesienia innego ładunku na tej rakiecie. W przyszłym roku dwa inne satelity Inmarsatu zostaną wyniesione na pokładzie Falcona 9.

(SN, PFA)

Comments are closed.