Chiny stawiają na projekty eksploracyjne

4

26 grudnia Chińska Agencja Kosmiczna opublikowała założenia rozwoju na kolejne pięć lat.

Dokument o nazwie China’s Space Activities in 2016 podsumowuje zarówno dokonania ostatnich pięciu lat, jak i nakreśla wizję najbliższych zadań. Dużą rolę w planach pełni eksploracja Księżyca. Należy wspomnieć, że jeszcze parę lat temu chińscy specjaliści głownie mówili o planowanym rozwoju programu wielomodułowej stacji kosmicznej, zaś o Księżycu wspominali przede wszystkim w dalekosiężnych planach.

Wyraźne stanowisko dotyczące rozwoju programu księżycowego w oficjalnym dokumencie Chińskiej Agencji Kosmicznej wskazuje na dużo większe poparcie projektu wśród rządu chińskiego. Do tego celu rozwijane będą technologie na potrzeby ciężkiej rakiety nośnej (w tym silniki działające na ekologiczne paliwo) jak i technologie pozwalające na eksplorację otoczenia Księżyca przez ludzi. Co ciekawe, następny bezzałogowy lot chińskiej sondy w kierunku naszego naturalnego satelity odbędzie się wcześniej od zapowiedzi, już pod koniec przyszłego roku. Misja Chang’e 5 ma nie tylko wylądować na powierzchni Księżyca, lecz również pobrać próbki i przywieźć je na Ziemię. Ostatnie próbki gruntu księżycowego zostały przywiezione w 1976 roku przez radziecką sondę Łuna 24.

Lądownik Chang'e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

Lądownik Chang’e 5-T1 / Credits: Spacechina.com

W 2018 roku na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca ma wylądować misja Chang’e 4 wyposażona w łazik. Będzie to pierwsze w historii badanie powierzchni tego regionu z bliska. Decyzja o uruchomieniu programu rozwoju i budowy ciężkiej rakiety nośnej zaś powinna zostać podjęta przy następnym planie pięcioletnim. Zbiegnie się to w czasie z pierwszymi załogowymi misjami amerykańskiej SLS w kierunku Księżyca i być może doprowadzi do kolejnego wyścigu księżycowego.

Sekcja dotycząca programu załogowego wymienia przede wszystkim test pojazdu logistycznego Tianzhou-1, który w przyszłym roku przycumuje do miniaturowej stacji kosmicznej Tiangong-2 i przetestuje metody orbitalnego transferu paliwa. Dokument również wspomina o pierwszych misjach budujących nową, wielomodułową stację kosmiczną, jednak nie podaje żadnych dat.

Ziemia i Księżyc obserwowane przez Chang'e 5-T1 / Credits - CNSA

Ziemia i Księżyc obserwowane przez Chang’e 5-T1 / Credits – CNSA

W przypadku innych misji badania Układu Słonecznego wymieniana jest misja łazika marsjańskiego z 2020 roku, jak i eksploracja systemu Jowisza i projektowanie misji typu fly-by, czyli przelatującej obok celu badań. Tu automatycznie nasuwa się skojarzenie z badaniem planet leżących na obrzeżach Układu Słonecznego.

Również Polska została wymieniona w dokumencie. Wspomniana jest obok innych krajów (Ekwadoru, Argentyny, Luksemburga), którym Chiny umożliwiły wyniesienie małego satelity. W przypadku Polski był to satelita astronomiczny BRITE-PL Heweliusz, wystrzelony w 2014 roku jako jeden z ładunków rakiety Długi Marsz 4B.

Chiny również zakładają zwiększenie współpracy z wieloma państwami i podmiotami w różnych projektach kosmicznych. Zdecydowany prym będą wiodły zastosowania aplikacji satelitarnych, telekomunikacji, jak również nawigacji satelitarnej (Beidou). Dokładny sygnał tego systemu już od 2020 roku może być odbierany na całym globie.

Dokument w języku angielskim dostępny jest tutaj:

Źródło: CNSA

4 komentarze

  1. Z punktu mineralogiczno-surowcowego (platyna, złoto) może to być ciekawsze niż nudny hel3 i tlenek tytanu po widocznej stronie księżyca.