Powstaną pierwsze satelity zbudowane przez przemysł indyjski

0

W Indiach powstaną pierwsze satelity zbudowane przez konsorcjum liderowane przez sektor przemysłowy.

Wraz z rozwojem indyjskiego sektora kosmicznego, coraz więcej lokalnych podmiotów zaczyna pełnić wiodącą rolę w różnych projektach. Dotychczas wszystkie indyjskie projekty satelitarne były budowane i nadzorowane przez indyjską agencję kosmiczną (ISRO) i powiązane państwowe podmioty. Od przyszłego roku ten stan się zmieni.

12 grudnia ISRO podpisała umowę z konsorcjum przemysłowym składającym się z sześciu podmiotów zakładającą budowę, integrację oraz testy (tzw. AIT – Assembly, Integration & Testing) dwóch zapasowych (inne źródła mówią o liczbie 4-5) satelitów dla indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej (IRNSS). Pracę mają rozpocząć się w styczniu i zostać wykonane w ciągu 18 miesięcy. Przez pierwsze 9 miesięcy projekt będzie realizowany przy pomocy wsparcia technicznego indyjskiej agencji kosmicznej.

Rozmieszczenie satelitów konstelacji IRNSS i ich śladów naziemnych

Rozmieszczenie satelitów konstelacji IRNSS (3 geostacjonarnych i 4 geosynchronicznych) i ich śladów naziemnych / Credit: ISRO

Konsorcjum liderowane jest przez firmę Alpha Design Technologies, która dotychczas realizowała zamówienia dla sektora obronnego. Pozostałe podmioty konsorcjum wykonywały wcześniej zaś zlecenia podwykonawcze dla indyjskiej agencji kosmicznej.

Indie od lat siedemdziesiątych rozwijają własny program kosmiczny. W odróżnieniu od wyścigu Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, kraj skoncentrował się przede wszystkim na zastosowaniach wspierających rozwój państwa, takich jak teledetekcja, telemedycyna czy teleedukacja (do dzisiaj satelitarnie transmituje się programy edukacyjne do szkół na dalekiej prowincji, w których utrudniony jest dostęp do nauczycieli). Innym przykładem jest funkcjonujący jedynie w regionie system nawigacji satelitarnej IRNSS, w którego skład wchodzą 3 satelity na orbicie geostacjonarnej oraz cztery na orbicie geosynchronicznej.

Dopiero teraz Indie stawiają pierwsze kroki w astronautyce eksploracyjnej, zarówno przy początkowych pracach badawczo-rozwojowych na rzecz programu załogowego, czy debiutanckich misjach do innych ciał niebieskich (Chandrayaan i Mangalyaan – obie kolejno do Księżyca i Marsa). Zwiększony udział sektora przemysłowego w Indiach, oznacza również, że kraj zamierza oferować coraz więcej usług związanych z budową i obsługą komponentów upstreamowych dla innych państw. Do tego zadania potrzebne będzie doświadczenie, które przemysł może zdobyć w ramach takich właśnie kontraktów.

Do wynoszenia coraz większej ilości satelitów ma zaś służyć nowa rakieta nośna – GSLV Mark 3, która w wersji suborbitalnej zadebiutowała w 2014 roku, zaś na początku przyszłego roku ma odbyć pierwszy lot orbitalny.

(The Hindu, The Hindu Business Online)

Comments are closed.