Sukces polskich studentów na zawodach NASA

0

Zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej klasy advanced w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design East w For Worth w Teksasie.

Startujące w konkursie zespoły miały za zadanie zbudować model, który podniesie najcięższy ładunek w stosunku do swojej masy. Jury zwracało uwagę również na rozwiązania techniczne oraz niezawodność modeli, ocenianą na podstawie liczby udanych startów.

Jak poinformowało biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej, studenci skonstruowali ważący 3.5 kg model samolotu Lower Silesian, który zdołał wznieść ładunek o wadze 12 kg.

Model „Lower Silesian”, oprócz drugiego miejscem w klasyfikacji generalnej klasy advanced, zdobył drugą najwyższą notę w kategorii konstrukcji oraz trzecią w kategorii celności zrzutu.

Poza „Lower SIlesian”, studenci zaprezentowali także model „Spirit of Kościuszko” w klasie micro, który zdołał unieść ładunek ważący 1,6 kg i tym samym zajął drugie miejsce w udźwigu ładunku oraz trzecie w prezentacji technicznej. W rezultacie polscy studenci wywalczyli w tych zawodach najwięcej miejsc na podium w poszczególnych kategoriach ze wszystkich startujących zespołów.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design East uczestniczyli już po raz ósmy. Największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 r. samolotu zgłoszonego do rywalizacji w kategorii micro.

SAE Aero Design East to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

W tym roku w zawodach w dniach 11-13 marca w Fort Worth w Teksasie wystartowało 70 ekip studenckich m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i Polski.

(PAP)

Comments are closed.