Analogowy Księżyc w Polsce – 15-31.08.2016

0

W drugiej połowie sierpnia w Rzepienniku Biskupim dojdzie do symulowanej misji księżycowej. Celem tego projektu jest zbadanie części interakcji w trudnych zadaniach dla załogi.

Misje analogowe to forma zdobywania wiedzy na temat mniejszej lub większej części wyzwań, jakie stoją przez astronautami w misjach załogowych. Najbardziej znaną misją tego typu było “Mars 500”, w ramach której przez 520 dni w izolacji przebywało sześciu mężczyzn w symulowanej misji ku Czerwonej Planecie. W trakcie “Mars 500” sprawdzano m.in. autonomiczność załogi, zdolność do współpracy z kontrolą misji, zdolność do rozwiązywania problemów, identyfikację konfliktów oraz wyniki przeprowadzanych testów i prac.

W sierpniu tego roku dojdzie do pierwszej analogowej misji w Polsce. Projekt otrzymał nazwę “Analog Moon Simulation Campaign”. Inicjatorem tego projektu jest kilkunastoosobowy zespół naukowców, inżynierów, architektów, biznesmenów oraz pasjonatów złączonych w ramach inicjatywy Modular Analog Research Station (M.A.R.S.). Koordynatorem M.A.R.S. jest dr. Agata Kołodziejczyk, obecnie odbywająca staż podoktorski w ESA.

M.A.R.S. powstaje w Rzepienniku Biskupim w Małopolsce (ok 30 km na południe od Tarnowa). Pomiędzy 15 a 31 sierpnia tego roku w Rzepienniku Biskupim zostanie przeprowadzona wspomniana kampania “Analog Moon Simulation Campaign”. Udział w tej kampanii może wziąć każdy zainteresowany – do 31 marca trwają zgłoszenia kandydatów. Zainteresowane osoby powinny wysłać swoje CV oraz list intencyjny na adres marsjanum@gmail.com.

Więcej informacji na temat M.A.R.S. można znaleźć na stronie www.marshub.org.

(M.A.R.S.)

Comments are closed.