Rosetta w stratosferze!

1

Blue Dot Solutions na zamówienie niemieckiej firmy Design and Data wyniosła na specjalnej konstrukcji maskotkę sondy Rosetta podczas misji do stratosfery. Udany lot wystartował 17 marca z Gniezna.

Celem misji Rosetta Strato było wyniesienie maskotki balonem oraz wykonanie nagrań oraz zdjęć na tle krzywizny Ziemi. Przez parę miesięcy inżynierowie z Blue Dot Solutions pracowali nad specjalną konstrukcją, która pozwoliła wynieść maskotkę na wysokość 30 kilometrów. Stabilizowane zostały między innymi panele słoneczne maskotki. Obraz Rosetty oraz balonu stratosferycznego nagrywany był z kilku kamer umiejscowionych pod różnymi kątem.

Maskotka przedstawia bohaterów kreskówki, które zostały wykonane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach kampanii informacyjnej o misji Rosetta i Philae. Została ona wyniesiona na balonie 1600 gram wypełnionym 9.1 metrami sześciennymi helu.

Maskotka zakończyła lot na drzemie.

Misja Rosetta Strato zakończyła lot na drzewie.

Start nastąpił 17 marca 2016 roku o godzinie 10:40 z Gniezna przy sprzyjających warunkach pogodowych. Wykonano zostały nagrania audiowizualne z lotu maskotki do stratosfery, aż na wysokość około 30 kilometrów.

Po lądowaniu Design & Data GmbH oraz Blue Dot Solutions przeprowadzą dokładną analizę nagrań z lotu, które zostaną upublicznione w ciągu najbliższych dni. Jednocześnie przebieg lotu można śledzić na Twitterze pod hashtagiem #RosettaStrato.

Jeden komentarz

  1. Andrzej Kotarski on

    Gratulacje dla kolegów z Blue Dot Solutions z okazji udanego lotu.