Udany start rakiety Proton-M z satelitą Garpun (13.12.2015)

1

Rakieta Proton-M wyniosła 13 grudnia rosyjskiego wojskowego satelitę Garpun.
Do startu doszło 13 grudnia o godzinie 01:19 CET z kosmodromu Bajkonur. Rakieta Proton z górnym stopniem Briz-M wyniosła wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Garpun. Start przebiegł prawidłowo, a podróż satelity do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej zajęła kolejne 9 godzin. Ten Garpun prawdopodobnie otrzyma oznaczenie Kosmos 2513.

Niewiele wiadomo o satelicie Garpun. Masa tego satelity prawdopodobnie wynosi około 2,4 tony. Ten satelita może służyć do wymiany danych pomiędzy różnymi wojskowymi jednostkami na powierzchni Ziemi jak również jako przekaźnik dla satelitów na niższych orbitach. Wiadomo także, że to drugi satelita tego typu – pierwszy został wyniesiony na orbitę geostacjonarną we wrześniu 2011 roku.

Był to drugi start z Bajkonuru w okresie krótszym od 36 godzin. 11 grudnia nastąpił (prawdopodobnie ostatni) start rakiety Zenit z satelitą meteorologicznym Elektro-Ł 2.

Wyprowadzenie Protona-M na stanowisko startowe, na tydzień przed startem / Credits – Roskosmos

Kolejny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 15 grudnia, także z Bajkonuru. Tego dnia o godzinie 12:03 CET wystartuje rakieta Sojuz-FG z kapsułą Sojuz TMA-19M. Na pokładzie kapsuły Sojuz znajdzie się trzech kosmonautów, którzy około sześć godzin po starcie powinni dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do końca 2015 roku powinno nastąpić jeszcze osiem startów rakiet orbitalnych.

(PFA)

Jeden komentarz

  1. “Kolejny start rakiety orbitalnej zaplanowano na 15 września…” – liczymy, ze do połowy września będzie trochę więcej startów 🙂