Udane próbne odpalenie silników F9R v1.2

1

Firmie SpaceX udało się przeprowadzić próbne odpalenie silników pierwszego stopnia rakiet Falcon 9R v1.2. Start możliwy w nocy 21 grudnia!

Od czerwcowej katastrofy rakiety Falcon 9R v1.1 z kapsułą Dragon firma SpaceX pracowała nad usprawnieniami swojej konstrukcji. Prace okazały się być dłuższe niż to się początkowo wydawało i ostatecznie pierwszy lot po tej katastrofie zaplanowano na koniec grudnia. Ustalono, że w pierwszym starcie po katastrofie na niską orbitę okołoziemską (LEO) zostaną wyniesione satelity firmy OrbComm.

Grafika przedstawiająca zmiany wprowadzone do nowej wersji rakiety Falcon 9 / credits: SpaceX

Grafika przedstawiająca zmiany wprowadzone do nowej wersji rakiety Falcon 9 / credits: SpaceX

Do tego lotu zostanie wykorzystana po raz pierwszy nowa wersja rakiety Falcon 9 – wersja 1.2. Rakieta ma pierwszy stopień odzyskiwalny – stąd pełna nazwa to Falcon 9R v1.2, aczkolwiek funkcjonuje także alternatywna nazwa Falcon 9R v1.1 “Full Thrust”.

Ostatnim ważnym testem przed startem było próbne odpalenie silników pierwszego stopnia Falcona 9. Rakieta, ustawiona na wyrzutni LC-40 miała wykonać odpalenie w nocy (czasu polskiego) z 17 na 18 grudnia. Wówczas odwołano test i przesunięto go na kolejny dzień. W nocy (czasu polskiego) z 18 na 19 grudnia, po pewnych opóźnieniach spowodowanym głównie sprzętem po stronie infrastruktury naziemnej, udało się przeprowadzić próbne odpalenie silników. Z dostępnych informacji wynika, że test przebiegł prawidłowo.

Wiele wskazuje na to, że dojdzie do próby startu w nocy z 20 na 21 grudnia (czasu polskiego). Moment startu wyznaczono na 21 grudnia o godzinie 02:29 CET. Jeśli tego dnia nie dojdzie do startu, to kolejna próba startu powinna nastąpić 23 grudnia pomiędzy 01:18 a 01:33 CET.

Wciąż nie wiadomo, czy w tym starcie dojdzie do próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Co ciekawe, różne źródła podają trzy różne odpowiedzi na to zagadnienie:

  • SpaceX może spróbować wykonać pierwszą próbę lądowania na lądzie (trwa oczekiwanie na odpowiednią zgodę),
  • Będzie to kolejna próba lądowania na platformie morskiej,
  • Zrezygnowano z odzyskania pierwszego stopnia.

Prawdopodobnie na kilka godzin przed startem pojawi potwierdzenie (lub zaprzeczenie) próby lądowania pierwszego stopnia Falcona 9. (Aktualizacja: Elon Musk potwierdził, że dojdzie do próby lądowania rakiety na lądzie).

Na noc z niedzieli na poniedziałek przewiduje się 90% szans na odpowiednie warunki pogodowe. Dla alternatywnego okienka startowego (noc z wtorku na środę) przewiduje się 60% szans na odpowiednie warunki pogodowe na moment startu.

Już teraz zapraszamy do naszej “relacji na żywo”, którą przeprowadzimy dla tego startu rakiety Falcon 9R v1.2.

Jeden komentarz