PW-Sat 2 dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

0

Studencki projekt satelity typu cubesat uzyska 180 tysięcy euro z resortu nauki.

PW-Sat 2 to projekt realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) Politechniki Warszawskiej. To samo koło naukowe odpowiadało za projekt PW-Sat 1, który w 2012 stał się pierwszym polskim satelitą Ziemi.

PW-Sat2 będzie CubeSatem 2U, czyli posiadać będzie wymiary 20x10x10 cm, zaś jego główna misja to przetestowanie mechanizmu otwierania żagla deorbitacyjnego. Misja ma również zweryfikować skuteczność tej metody deorbitacji, która była pierwotnie rozpatrywana dla PW-Sata 1. Wg szacunków i obliczeń zespołu, czas życia satelity można w ten sposób skrócić z kilku lat do kilku miesięcy (w zależności od orbity), a rozwiązanie to mogłoby być wykorzystane również dla większych satelitów. Problem tzw. śmieci kosmicznych i nieużytecznych satelitów staje się coraz poważniejszy i prace nad różnymi rozwiązaniami prowadzone są na całym świecie.

Ponadto na pokładzie PW-Sata2 znajdzie się kilka innych eksperymentów będących jednocześnie pracami dyplomowymi studentów. Będą to na przykład rozkładane panele słoneczne umocowane na specjalnie skonstruowanych zawiasach. Eksperyment ma sprawdzić ich skuteczność w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej, a otwarcie paneli słonecznych zwiększy ilość wytwarzanej energii elektrycznej z fotoogniw. Trzecim ważnym elementem misji jest przetestowanie czujnika Słońca. Na podstawie odczytów z czterech małych ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na jednej ze ścian, można stosunkowo łatwo i dokładnie określić orientację przestrzenną satelity. System kontroli orientacji (ADCS) wspierać będą ponadto fotodiody rozmieszczone na wszystkich ściankach CubeSata. Zasada działania jest bardzo podobna do czujnika Słońca, jednak obie metody różnią się dokładnością i poziomem skomplikowania. Pozycja PW-Sata2 będzie utrzymywana za pomocą układu trzech cewek magnetycznych. Używanie kół reakcyjnych w tak małym projekcie jest niepotrzebne. Również system zasilania (EPS) jest autorskim projektem członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Pod jednym ze skrzydeł PW-Sata2 umieszczona zostanie mała kamera, która zarejestruje moment otwarcia żagla.

Otwarcie żagla PW-Sat2 / Credits – Marcin Świetlik, Studenckie Koło Astronautyczne PW

Deklaracja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego znacznie zwiększa szanse na zrealizowanie projektu. Koszt wyniesienia dwukilogramowego satelity może wynosić wedle otrzymanych ofert miedzy 120 a 200 tysięcy euro. Minister Jarosław Gowin podpisał już stosowane dokumenty, z których wynika, iż projekt zostanie dofinansowany z rezerwy MNiSW. Fundusze zostaną jednorazowo przekazane do polskiej składki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ramach programu PECS. Tym samym PW-Sat ma szanse wkrótce stać się czwartym polskim satelitą (pierwsze trzy to PW-Sat 1, Brite-PL-Lem oraz Brite-PL-Heweliusz). Jeżeli zadeklarowane środki wkrótce trafią do studentów Politechniki Warszawskiej, to PW-Sat 2 ma szanse na start na początku 2017 roku

Adresy związane z PW-Sat 2: www.pw-sat.pl oraz www.ska.pw.edu.pl

Redakcja dziękuje Studenckiemu Kołu Astronautycznemu za przesłane materiały

Comments are closed.