Astronauci na krótkim spacerze kosmicznym EVA-34

0

Amerykańscy astronauci NASA wyszli 21 grudnia na zewnątrz stacji ISS w celu przeprowadzenia prac mających na celu odblokowanie wózka transportowego na konstrukcji kratowniczej orbitalnego kompleksu.

W przestrzeń kosmiczną na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyszedł dowódca załogi Scott Kelly oraz nowy członek załogi, inżynier lotu Tim Kopra. Celem astronautów i całego krótkiego spaceru kosmicznego było odblokowanie wózka transportowego MT (Mobile Transporter) dla manipulatora stacji, który zapewnia możliwość przeprowadzenia operacji przenosin ładunków w obrębie amerykańskiego segmentu stacji (USOS).

Odblokowanie unieruchomionego wózka transportowego było konieczne do swobodnego przeprowadzenia operacji cumowania rosyjskiego statku cargo ProgressMS/62P, który wystartował dzisiaj do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zakończenie manewru podejścia planowane jest na godzinę 11:31 przed południem czasu polskiego w środę.

Powód przeprowadzenia dzisiejszego, awaryjnego spaceru kosmicznego jest oczywisty. Wózek transportowy MT z manipulatorem CanadArm2 musi być przytwierdzony i zablokowany do jednej ze stacji roboczych rozmieszczonych na trasie jego przemieszczania (wzdłuż kratownicy stacji). W zeszłym tygodniu kontrolerzy NASA wydali polecenie przemieszczenia wózka.

Niestety przemieszczenie wózka MT ze stacji roboczej nr 4 do stacji nr 2 na kratownicy zostało przerwane po pokonaniu zaledwie 10 cm. Jednocześnie obowiązuje zasada, iż wózek musi być zablokowany na jednej ze stacji roboczych w momencie cumowania statków Progress do węzła Pirs. Ma to związek z wibracjami, które mogłyby uszkodzić nieprzytwierdzony wózek.

Wózek Mobile Transporter w czasie prac z astronautami. Źródło: NASA

Wózek Mobile Transporter w czasie prac z astronautami. Źródło: NASA

W czasie spaceru kosmicznego oraz inspekcji mechanizmów związanych z przemieszczaniem się wózka MT okazało się, że kontrolerzy słusznie podejrzewali załączanie się hamulca jednego w wózków podłączonych do wózka MT. Wózki CETA (Crew Equipment and Translation Aid) służą jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania i przemieszczania ładunków.

Hamulec jednego z dwóch wózków CETA okazał się być zablokowany. Po rozebraniu mechanizmu i jego ponownym złożeniu udało się zakończyć główne zadanie astronautów. Kontrolerzy z Ziemi zdalnie przemieścili wózek MT z wózkami CETA na stację roboczą nr 4, co jednocześnie wyeliminowało problem przed cumowaniem rosyjskiego statku Progress w środę. Astronauci będący na miejscu potwierdzili wykonanie manewru.

Spacerowicze mogli przystąpić do przeprowadzenia dodatkowych zadań. Tim Kopra otworzył włazy dostępu do przestrzeni z modułami awioniki na kratownicy S0 oraz rozwinął kable Ethernetu potrzebne do podpięcia rosyjskiego modułu laboratoryjnego MLM (który jeszcze nie został dostarczony na ISS). Scott Kelly w tym czasie podjął kontynuację prac rozpoczętych wcześniej w tym roku. Astronauta położył kable do zasilania nowego modułu cumowania (IDA), który zostanie zainstalowany w przyszłym roku.

Dzisiejszy spacer kosmiczny był 191. od momentu rozpoczęcia budowy stacji ISS w 1998 roku. Trwał 3 godziny i 16 minut. Jednocześnie był to siódmy start w tym roku, trzecie wyjście dla Scotta oraz drugie dla Tima. Łącznie 122 astronautów z dziewięciu państwo wyszło w przestrzeń kosmiczną ze stacji ISS na 1195 godzin i 20 minut, co odpowiada niemal 50 dniom.

(NASA)

Comments are closed.