Sentinel-5 Precursor gotowy do testów

0

Satelita Sentinel-5 Precursor jest gotowy do końcowych testów.

Sentinel-5 Precursor na orbicie - wizualizacja / Credit: Airbus Defence & Space

Sentinel-5 Precursor na orbicie – wizualizacja / Credit: Airbus Defence & Space

Airbus Defence and Space UK, który buduje satelitę Sentinel-5 Precursor, poinformował, że statek jest gotowy do testów. Satelita zostanie przetransportowany z zakładów w Stevenage do zakładów Intespace w Tuluzie, w celu przeprowadzenia testów przed wyniesieniem na orbitę w 2016 roku.

Satelita Sentinel-5 Precursor (Sentinel-5P) będzie dostarczał w programie Copernicus – flagowym projekcie kosmicznym Komisji Europejskiej – dane o składzie chemicznym atmosfery Ziemi do czasu uzyskania operacyjności instrumentów misji Sentinel-5 w 2021 roku.

Zainstalowany na satelicie Sentinel-5 Precursor instrument TROPOMI (TROPOspheric Monitoring Instrument) został opracowany przez Airbus Defence and Space Netherlands dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Netherlands Space Office.

TROPOMI będzie wykonywał pomiary ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, metanu i innych zanieczyszczeń atmosferycznych z większą dokładnością niż poprzednie instrumenty. Uzyskane w ten sposób dane pozwolą na tworzenie lepszych modeli klimatu i prognozy pogody.

Satelita zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie Rokot z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku. Start zaplanowano na kwiecień 2016.

(AD&S)

Comments are closed.