Arianespace: Sojuz z własnym centrum tankowania stopni Freget

3

Arianespace otworzyła FCube – budynek tankowania członów Fregat dla rakiet Sojuz.

W czwartek 16 lipca Arianespace uroczyście otworzyła Fregat Fueling Facility (w skrócie: FCube) w Gujańskim Centrum Kosmicznym, który jest budynkiem przeznaczonym do tankowania dla członów Fregat, dla rakiet Sojuz startujących z Gujany Francuskiej.

Oddanie budynku do użytku oznacza większą elastyczność planowania startów dla Arianespace – operatora rakiet Ariane 5, Sojuz i Vega. Dopiero teraz każda z rakiet ma osobny system załadunku paliwa. Dzięki wykorzystaniu nowych rozwiązań, przygotowanie rakiety Sojuz do lotu skróci się o ponad tydzień.

Budynek ma powierzchnię ok. 1152 m²  i jest położony na terenie kompleksu startowego Sojuzów (ELS). Projektowanie i budowa trwała ponad 2 lata, od marca 2013 do kwietnia 2015 roku. Budynek powstał w głównej mierze dzięki udziałowi lokalnych wykonawców.

Dotychczasowe miejsce tankowania Fregat, budynek tankowania S3B, posłuży teraz do tankowania satelitów. Zwiększy to możliwości obsługi nabywców usług wynoszenia przez Centrum.

(Arianespace)

3 komentarze

 1. Skoro nowy budynek w Gujanie jest wart omówienie to może napiszcie coś o gen. Lechu Majewskim – nowym, wiceprezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jakie ma kompetencje, doświadczenie(lub też ich brak) i czy w NASA, ESA, lub w JAXA też jest wiceprezes ds. “obronnych”. Może coś o pensji obywatela generała, obowiązkach, wykształceniu – czy w tym ZSRR to może na kosmonautę się szkolił?? Stanowisko jest, w pewnym sensie poważne, postać ciekawa, więc jakiś artykuł czytelnikom chyba się należy.

  • Hubert Bartkowiak on

   Gdy tylko będzie potwierdzenie tej informacji, na pewno o tym napiszemy.

   Cele POLSA a np. NASA różnią się od siebie. Finansowanie, również.

   • Otóż to, finansowanie inne niż NASA, ale paru zasłużonych wiceprezesów do spraw jakiśtam nie zaszkodzi zatrudnić. 🙂 Zwłaszcza, że wybory niebawem, a wynik niepewny(po wyborach będzie można krzyczeć, że “czystka” itp.).