Rozpoczął się montaż największego radioteleskopu na świecie. Chiny przetestowały też silnik rakiety CZ-5.

FAST – największy radioteleskop świata

W Chinach rozpoczęła się kompletacja największego radioteleskopu na świecie. Five-hundred-metre Aperture Spherical Radio Telescope (FAST) ma mieć 500 metrów średnicy i powierzchnię 30-stu boisk piłkarskich. Od 23 lipca trwa tam montaż 4450 trójkątnych paneli tworzących reflektor anteny. Budowa FAST rozpoczęła się w 2011 roku.

FAST odbierze tytuł największego radioteleskopu amerykańskiemu urządzeniu z Arecibo Observatory (Puerto Rico), o średnicy 305 metrów. Podobnie jak radioteleskop w Arecibo, FAST również osadzony jest w naturalnej niecce, w pofałdowanej, południo-zachodniej części prowincji Guizhou. W promieniu 5 km od radioteleskopu nie ma żadnego miasta ani wioski. FAST otoczony jest też ponad 1,5-kilometrową strefą ochronną.

Urządzenie da chińskim naukowcom nowe, potężne narzędzie do badań radioastronomicznych. Tym bardziej, że Chiny nie miały do tej pory dużego radioteleskopu (największy ma średnicę 65 metrów) i chińscy naukowcy często musieli korzystać z danych zebranych przez ośrodki badawcze w innych krajach.

Test silnika CZ-5

Dzień później, 24 lipca, miał miejsce test “systemu napędowego” nowej chińskiej rakiety nośnej, Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5), której dziewiczy lot ma się odbyć za rok.

Jak przekazał Państwowy Zarząd Nauki Technologii i Przemysłu na rzecz Obrony Narodowej (SASTIND), opracowanie rakiety CZ-5 wkroczyło w ostatnią fazę.

CZ-5 ma mieć niemal dwa razy większą nośność od dotychczasowych chińskich rakiet, do 25 ton na LEO lub 14 ton na GEO. Rakieta zostanie użyta m.in. w chińskim programie eksploracji Księżyca, przewidującego przywiezienie próbek Srebrnego Globu na Ziemię, czy też budowę stacji orbitalnej.

(Xinhua)

Comments are closed.