Dava Newman została wybrana na zastępcę administratora NASA

0

W zeszły poniedziałek Senat Stanów Zjednoczonych jednomyślnie zagłosował za przyjęciem Davy Newman na stanowisko wice-administratora NASA, czyli drugiego najważniejszego stanowiska w amerykańskiej agencji kosmicznej.

Dava Newman, profesor aeronautyki i astronautyki na Massachusetts Institute of Technology od wielu lat zajmuje się badaniami dotyczącymi rozwoju technologii kosmicznych. Zaprojektowała nowoczesny skafander kosmiczny Bio-Suit, który dzięki swoim niewielkim rozmiarom ma umożliwić astronautom większą swobodę ruchów podczas misji. Na MIT między innymi pełni funkcję dyrektora programu zajmującego się technologią i polityką instytutu.

Newman została zgłoszona jako kandydatka do objęcia stanowiska już w październiku zeszłego roku, lecz Kongres zagłosował za jej przyjęciem dopiero teraz, po jednokrotnym odroczeniu decyzji i powtórnym złożeniu jej nominacji przez Biały Dom.

Obecny administrator NASA, Charles Bolden przywitał swoją zastępczynię następującymi słowami: „Jestem niezmiernie zadowolony z decyzji Senatu o przyjęciu dr Davy Newman na stanowisko zastępcy administratora NASA. Silne poparcie obu partii, które otrzymała w Senacie pokazuje jej zasłużoną reputację i renomę jako światowego lidera w dziedzinie nauki i technologii.

Sama Newman decyzję Senatu skomentowała następująco: „Niezwykłym zaszczytem jest pracować w NASA w czasach, gdy nasze państwo dąży do poszerzenia granic ludzkiego bytu w kosmosie jednocześnie wzmacniając swoją pozycję na Ziemi. Nie mogę się doczekać dołączenia do zespołu.

Do obowiązków nowej wice-administrator należeć będzie planowanie strategii rozwoju agencji, nadzorowanie kwestii rządowych dotyczących NASA, poszczególnych oddziałów agencji oraz programów edukacyjnych. Oprócz tego Newman będzie reprezentować agencję w sprawach dotyczących Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W oficjalnym oświadczeniu NASA nie podała dokładnej daty objęcia przez Newman urzędu. Wiadomo jedynie, iż stanie się to po zatwierdzeniu decyzji Senatu przez Baracka Obamę. Stanowisko zastępcy administratora NASA pozostaje nieobjęte od września 2013, po rezygnacji Lori Garver.

Comments are closed.