Czy Sarah Brightman poleci na ISS?

0

Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że lot słynnej sopranistki na ISS jest zagrożony. Sarah Brightman przerwała trening i wróciła do Anglii.

Sarah Brightman ma zostać ósmą kosmiczną turystką, która odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji Sojuz TMA-18M. Loty organizuje firma Space Adventures we współpracy z rosyjską agencją Roskosmos. Za trening oraz dziesięciodniowy lot na ISS sopranistka zapłaciła około 50 milionów dolarów.

W ostatnich dniach rosyjskie media informowały, iż Sarah Brightman niespodziewanie przerwała trening i wróciła do Anglii. Sugerowano również, że dubler sopranistki, japoński przedsiębiorca Satoshi Takamatsu jest lepiej przygotowany do lotu. Wcześniej, na forum Novosti Kosmonavtiki również pojawiały się informacje, że Brightman przerywała już trening, wprawiając w konsternacje specjalistów z Gwiezdnego Miasteczka.

Lot dublera komercyjnego astronauty nie byłby precedensem. W 2006 roku trenujący do misji Sojuz TMA-9 Daisuke Enomoto został zdyskwalifikowany z powodów medycznych, a jego miejsce zajęła Anousheh Ansari. Brightman nie będzie również pierwszą celebrytką, która odwiedzi ISS. W 2009 stację odwiedził Guy Laliberte z Kanady, założyciel słynnego Cirque de Soleil.

Od czasu lotu Kanadyjczyka loty turystyczne były wstrzymane. Wraz z zakończeniem lotów wahadłowców rosyjskie kapsuły Sojuz przewożą przede wszystkim stałe załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dopiero roczny lot Scotta Kelly’ego oraz Michaiła Kornijenki umożliwił roszadę załóg, w której możliwy będzie krótki lot kosmicznego turysty.

Sojuz TMA-18M ma wystartować pierwszego września 2015 roku. Na pokładzie prócz Sarah Brightman znajdą się Andreas Mongensen (ESA, Dania) oraz Siergiej Wołkow. Wołkow pozostanie na stacji zmieniając Giennadija Padałkę, który w marcu wystartował wraz z Kellym i Kornijenką. Padałka, Mogensen oraz Brightman wrócą na Ziemię na pokładzie kapsuły Sojuz TMA-16M.

W czasie wymiany załóg na ISS będzie łącznie przebywać dziewięć osób. W maju dodatkowo wystartuje Sojuz TMA-17M z Olegiem Kononienko, Kimiya Yuim (Japonia) oraz Kjellem Lindgrenem z NASA.

Kolejne możliwości lotów dla turystów kosmicznych pojawią się nie wcześniej, niż w 2017 roku, kiedy transport załóg do stacji zostanie wznowiony przez amerykańskie pojazdy: kapsuły Dragon (SpaceX) oraz CST-100 (Boeing). Możliwe, że pod koniec dekady na orbicie pojawi się również komercyjna stacja kosmiczna firmy Bigelow Aerospace, która byłaby dużo łatwiej dostępna dla turystów od ISS.

Comments are closed.