Dane satelitarne dla administracji – konferencja w Senacie (21.01.2019)

0

Dwudziestego pierwszego stycznia w Senacie odbyła się konferencja “Możliwości wykorzystania technik satelitarnych przez administrację publiczną w Polsce”.

Głównym tematem konferencji było wykorzystanie danych obserwacji Ziemi przez administrację publiczną. Choć administracja publiczna, także w naszym kraju, od dekad jest świadoma możliwości korzyści płynących z danych satelitarnych, to dopiero od niedawna posiada dostęp do szerszego zakresu źródeł satelitarnych. W Europie częściowo ma to związek z uruchomieniem programu Copernicus.

W konferencji udział wzięli obecni i byli Senatorowie RP oraz przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Konferencja została otwarta przez Piotra Zientarskiego, po czym głos zabrała profesor Maria Sierpińska z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej, a następnie profesor Edmund Wittbrodt z Politechniki Gdańskiej. Obie uczelnie realizują już pewne działania związaną z edukacją w branży kosmicznej i w najbliższych latach oferta tych uczelni zostanie poszerzona – także o działania związane z nowoczesną administracją.

Ważny głos w tej konferencji wygłosił dr hab. Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Prezes Agencji wypowiedział się m.in. co do udziału Polski w programie europejskiego satelity telekomunikacyjnego GovSatCom – Polska przeznaczy “znaczną część zasobów” na potrzeby udziału w tym programie.

Paweł Wojtkiewicz ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) na tej konferencji mocno zaakcentował potrzebę bliskiej współpracy pomiędzy administracją publiczną a firmami. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż jednym z trendów w Europie jest coraz częstsze wprowadzanie komercyjnych usług i produktów do (i dla) administracji.

W pierwszej części konferencji przedstawione zostały także kwestie Europejskiej Polityki Kosmicznej co do wykorzystania danych satelitarnych, a także założenia Krajowego Programu Kosmicznego (KPK) na lata 2019-2021. W tej pierwszej części KPK na działania związane z wykorzystaniem danych satelitarnych zaplanowano 10 działań oraz jedno o charakterze stażowo-edukacyjnym. Budżet KPK na te działania to 28,8 miliona złotych.

W tej części konferencji swoją prezentację wygłosił także Krzysztof Kanawka – prezes gdańskiej firmy Blue Dot Solutions. Jego prezentacja dotyczyła tendencji w wykorzystaniu danych satelitarnych w Europie – nie tylko obserwacji Ziemi, ale także telekomunikacji satelitarnej oraz pozycjonowania (GNSS).

Druga część konferencji dotyczyła głównie prezentacji możliwości niektórych spółek aktywnych na polskim rynku. Przedstawiona została m.in. platforma DIAS, którą nadzoruje firma Creotech Instruments.

Konferencję można zobaczyć pod poniższymi linkami:

(BDS)

 

Comments are closed.