Udany test naziemny Chang Zheng 5

1

Chiny przeprowadziły udany test naziemny nowej rakiety nośnej z rodziny Długi Marsz.

W poniedziałek 23 marca Chiny przeprowadziły drugi test naziemny nowej rakiety nośnej z rodziny Chang Zheng (Długi Marsz). Jej dziewiczy lot ma odbyć się w 2016 roku.

Informację przekazał Tan Yonghua, kierownik Akademii Aerokosmicznych Technologii Napędowych (Academy of Aerospace Propulsion Technology). Pierwsza próba odbyła się 9 lutego 2015.

Nowy Długi Marsz to przede wszystkim większa nośność (25 Mg na LEO i 14 Mg na GEO) i nietoksyczne paliwa. Flagowym przeznaczeniem rakiety będzie księżycowa misja typu “sample return”. Misja Chang’e-5 ma zostać wystrzelona Długim Marszem 5 w 2017 roku już z nowego kosmodromu na wyspie Hainan.

Rodzina rakiet Długi Marsz jest rozwijana w Chinach od lat 50. XX wieku. W grudniu 2014 Chiny stały się 3. krajem na świecie (po USA i Rosji-ZSRR), który przeprowadził 200 startów rakiet kosmicznych.

(SD, Xinhua)

Jeden komentarz

  1. Aegis Maelstrom on

    Szanowna Redakcjo, powtórzę prośbę wyrażoną już przez innych czytelników wcześniej. Nie wygłupiajcie się proszę z tymi “megagramami”. W języku zarówno naturalnym, jak i technicznym i naukowym używa się po prostu słowa “tona”. Tona metryczna jest znana, każdemu zrozumiała, a przy tym jest jak najbardziej jednostką dopuszczoną do stosowania z innymi jednostkami układu SI,

    Naprawdę nie ma sensu próbować być bardziej świętym od Międzynarodowego Komitetu Miar i Wag. 🙂

    Pozdrawiam i wszystkim wesołych świąt. 🙂