Vega dla Skyboxa, H-2 dla Khalifasata

0

Rakieta Vega wyniesie satelity Skybox. Khalifasat poleci za to na japońskiej H-II.

Pierwszy klient Vegi z USA

Na konferencji Satellite 2015 w Waszyngtonie, 17 marca, Arianespace podpisał kontrakt z pierwszym amerykańskim klientem dla rakiety Vega. Vega wyniesie kilka małych satelitów konstelacji obserwacji Ziemi Skybox, dla Skybox Imaging. Start planowany jest na 2016 rok. Nie podano na razie wartości umowy i ilości satelitów (najpewniej 4).

Wraz z tą umową, portfel zamówień Vegi obejmuje wyniesienie 9 satelitów w ciągu najbliższych 3 lat.

Skybox Imaging, kupiony w zeszłym roku przez koncern Google, posiada na razie na orbicie dwa satelity. Kolejne 12 jest wytwarzanych przez Space Systems/Loral. Mają one trafiać na orbitę w rozkładzie 1 – 4 – 6 – 2. Pojedynczy satelita będzie trzecim statkiem prototypowym. Następne 4 (lipiec 2016), to te związane z Vegą. Sześć we wrześniu 2016 (rakietą Minotaur-C firmy Orbital ATK), a ostatnie na początku 2017. Nie wiadomo jakie rakiety wyniosą ostatnie 2 satelitów.

Jeszcze tego lata zarząd Google ma zadecydować o zamówieniu kolejnego tuzina satelitów.

Start rakiety H-2A z satelitą wywiadowczym (01.02.2015) / Credits: Twitter

Start rakiety H-2A z satelitą wywiadowczym (01.02.2015) / Credits: Twitter

ZEA wybrały H-II

Tydzień wcześniej, 9 marca, Mitsubishi Heavy Industries (MHI, a właściwie Mitsubishi Jūkōgyō Kabushiki-kaisha) – największa firma aerokosmiczna w Japonii – otrzymała od Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamówienie na wyniesienie na orbitę 350 kilogramowego satelity obserwacji Ziemi Khalifasat.

Khalifasat to pierwszy satelita zbudowany w całości przez kadry ZEA (częściowo przy wykorzystaniu infrastruktury w Korei Południowej), a trzeci w ogóle w historii Emiratów, po dwóch satelitach Dubaisat. Zostanie wyniesiony na przełomie lat 2017/2018 jako ładunek dodatkowy do misji japońskiego satelity klimatologicznego GOSAT-2. Satelita ma oferować zobrazowanie w rozdzielczości od 1 do 4 metrów.

Jest to trzecie w historii zagraniczne zlecenie dla rakiety H-IIA. Wcześniej rakieta ta wyniosła koreańskiego KompSat-3 i kanadyjskiego Telstara 12. MHI chce zmniejszyć koszty produkcji i obsługi rakiety, aby w przyszłości przyciągnąć więcej klientów komercyjnych.

(SN)

 

Comments are closed.