Walentynkowe zbliżenie Rosetty do 67P na 6 km

3

Czternastego lutego dojdzie do przelotu sondy Rosetta nad powierzchnią komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko w odległości zaledwie 6 km.

Sonda Rosetta krąży w okolicy/wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko od 6 sierpnia 2014 roku. Najbardziej dramatycznym momentem tej misji było lądowanie próbnika Philae, które nastąpiło 12 listopada. W międzyczasie Rosetta prowadziła serię obserwacji 67P z różnych wysokości, stopniowo obniżając swoją trajektorię lotu wokół komety.

Do 4 lutego Rosetta krążyła na wysokości około 26 km nad kometą. Następnie doszło do zmiany trajektorii lotu, wskutek której sonda najpierw oddala się od komety, po czym zbliży na bardzo małą odległość. Maksymalna separacja pomiędzy 67P a Rosettą nastąpi 11 lutego (101 km). Z kolei minimalna odległość zostanie osiągnięta 14 lutego, o godzinie 13:41 CET. Poniższe nagranie prezentuje zmianę trajektorii lotu Rosetty od 4 lutego.


Przeloty wokół 67P / Credits – ESA

Po bliskim przelocie Rosetta oddali się od komety 67P na odległość aż 253 km. Rozpocznie się wówczas faza misji, w której sonda Rosetta będzie się zbliżać na odległości od 15 do 100 km do komety, badając w ten sposób różne regiony 67P. Później zostanie ustalone, czy Rosetta powróci na orbitę o stałej wysokości nad kometą 67P, czy też będzie kontynuować serię przelotów.

Region Imhotep z wysokości 130 km / Credits - ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Region Imhotep z wysokości 130 km / Credits – ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Przelot na wysokości 6 km nastąpi nad większą składową komety 67P, nad regionem o nazwie  Imhotep. Jest to bardzo gładki obszar komety, prawdopodobnie pokryty grubą warstwą pyłu. W tym regionie znajduje się kilka większych pojedynczych głazów, z których jeden, nieco przypominający piramidę, został nazwany Cheops. Ten głaz jest około 4 razy mniejszy od piramidy Cheopsa, od której „zapożyczył” swoją nazwę.

Głaz Cheops z wysokości około 28,5 km / Credits - ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Głaz Cheops z wysokości około 28,5 km / Credits – ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

(ESA)

3 komentarze

 1. Trzeba zweryfikować dane w Wikipedii – Wielka Piramida ma 4 x 28.5km = 114km. Ktoś ma konto? 😉

  Przy okazji wiadomo już, jak tanio przekroczyć granicę kosmosu – na piechotę! Wystarczy wejść na Piramidę Chufu (Cheopsa). 😀

  • Krzysztof Kanawka on

   “Ten głaz jest około 4 razy mniejszy od piramidy Cheopsa” –> piramida Cheopsa ma około 140 metrów wysokości i 230 metrów podstawy. W żadnym miejscu nie ma mowy o całej komecie. Chyba wikipedii także nie trzeba zmieniać…

   • Najwyraźniej źle odczytałem opis pod ostatnim obrazkiem – “głaz Cheops wysokości 28,5 km” zamiast “głaz Cheops z wysokości 28,5 km”. To pewnie przez późną porę, o jakiej dodawałem ten wpis. Za nieporozumienie przepraszam 🙂