CHEOPS – charakteryzacja egzoplanet

1

Misja CHEOPS będzie pierwszym systematycznym badaniem właściwości odkrytych planet pozasłonecznych. CHEOPS będzie obserwować przede wszystkim małe egzoplanety: od wielkości Ziemi do wielkości Neptuna.

Podstawowym celem europejskiej misji CHaracterising ExOPlanets Satellite (CHEOPS) jest charakteryzacja mniejszych planet pozasłonecznych – o rozmiarach od Ziemi do Neptuna. Te planety będą badane (oraz być może także wykrywane!) dzięki tzw. metodzie tranzytów, czyli niewielkich zaćmień, powstałych gdy przechodząca planeta zasłania pewną część swej gwiazdy. Z tej techniki obserwacyjnej korzysta obecnie m.in. kosmiczny teleskop TESS.

Założenia misji CHEOPS / Credits – European Space Agency, ESA

CHEOPS, o masie startowej 300 kg, zostanie wyniesiony 17 grudnia 2019 za pomocą rakiety Sojuz ST-B z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Misja podstawowa planowana jest na 3,5 roku. CHEOPS zostanie wyniesiony jako ładunek drugorzędny w tym starcie.

Założenia misji CHEOPS / Credits – European Space Agency, ESA

Misja CHEOPS jest przykładem projektu, który sam w sobie nie jest wielkim wyzwaniem technologicznym (w szczególności w porównaniu do wielkich obserwatoriów). Dzięki zastosowaniu przetestowanych wcześniej komponentów udało się zbudować lekkiego satelitę przy stosunkowo niskim koszcie.

(ESA)

Jeden komentarz

  1. Czy jest jakakolwiek szansa w bliskiej przyszłości aby mierzyć albedo egzoplanet?